Wiele owoców spożywanych przez ludzi nadaje się również dla psów. Niektóre z nich można jednak podawać z pewnymi ograniczeniami. Czy pies może jeść nektarynki? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Co zawierają nektarynki?

Nektarynki są bardzo zdrowymi owocami. Zawierają przede wszystkim dużo błonnika, ale nie tylko. W ich miąższu znajdują się również:

  • magnez;
  • potas;
  • witamina A;
  • witamina E.

Oprócz tego owoce te słyną z faktu, że zawierają bardzo dużo cukrów prostych. Czy pies może jeść nektarynki, jeśli są smaczne i zdrowe? Sprawdź!

Czy pies może jeść nektarynki?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim musisz usunąć z nich pestki – nigdy nie podawaj swojemu pupilowi całych nektarynek. W pestce znajduje się cyjanowodór, który jest toksyczny i może szybko doprowadzić psa do stanu, w którym będzie on wymagał opieki weterynaryjnej. Co więcej, pestka może utknąć w drogach pokarmowych, a jej usunięcie będzie wiązało się z zabiegiem operacyjnym.

Podawaj nektarynki pozbawione pestki, obrane i pokrojone w kostkę. W ten sposób psu będzie łatwiej je zjeść i strawić. Pamiętaj, aby były tylko okazjonalną przekąską. Są bardzo słodkie, dlatego nie nadają się dla psów z cukrzycą oraz nadwagą czy otyłością.

Czy pies może jeść nektarynki z syropu albo w formie deseru lub sałatki? Zdecydowanie nie! Zawierają one jeszcze więcej cukru, a dodatkowo mogą mieć w sobie inne substancje szkodliwe, np. toksyczne dla psa owoce czy słodziki.

Wiedza o tym, czy pies może jeść nektarynki, pozwoli ci lepiej zadbać o dietę pupila. Podawaj te owoce raczej rzadko i przy okazji. Nie zastąpią one zbilansowanej diety czy jej suplementów.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.