Wśród wszystkich produktów dostępnych dla ludzi to owoce najczęściej podawane są również psom. Jednak, czy pies może jeść jabłko bez żadnych ograniczeń? Jak należy je podawać, aby było to zdrowe i nie szkodziło twojemu pupilowi? Sprawdź!

Czy pies może jeść jabłko?

Jeśli chodzi o owoce, które może jeść pies, jabłko jest jednym ze zdrowszych wyborów. Przede wszystkim, jest ono raczej niskokaloryczne – w jednym surowym jabłku znajdziesz niewiele ponad 50 kcal, to jest wartością naprawdę niską. Dzięki takim przekąskom twój pies nie przytyje nadmiernie. Co więcej, wysoka zawartość błonnika wpływa na regulację pracy układu trawiennego oraz gwarantuje uczucie sytości. Jednakże, podane w zbyt dużej porcji jabłko może też spowodować biegunkę i wzdęcia.

Zastanawiasz się, czy psy mogą jeść jabłka? Jednym z argumentów za wprowadzeniem tych owoców do diety jest bogactwo witamin, które znajduje się jabłkach. Przede wszystkim są one źródłem witamin K, E, C, a nawet A oraz z grupy B. Dzięki temu jabłka dla psa wpływają na jego układ odpornościowy, wspierają zdrowie oczu, skóry, sierści. Wpływają też na prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia oraz wspierają działanie układu nerwowego. 

Jabłko dla psa – jak podawać?

Wiesz już, czy pies może jeść jabłko – jednak, jak je podawać, aby było najzdrowsze? Omijaj wszelkie soki i przeciery, zwłaszcza te z dodatkiem cukru, soli, cynamonu czy innych przypraw. Jedyne zdrowe jabłka dla psa te, które są podane w pełni naturalnie. Pamiętaj przy tym, że o ile jabłka surowe regulują pracę układu pokarmowego, o tyle podawanie jabłek gotowanych czy pieczonych może sprzyjać zaparciom! Dbaj też o to, aby usunąć z jabłek gniazda nasienne, które – z uwagi na cyjanowodór – są toksyczne dla psów. Z tego powodu nie podawaj psu całych jabłek – pokrój je w plasterki. To zapobiegnie również zadławieniu.

Jakie owoce może jeść pies?

Kiedy wiesz, czy pies może jeść jabłka, pewnie zastanawiasz się, jakie jeszcze owoce mogą być wskazane w jego diecie. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Do owoców zdrowych i – w niewielkich ilościach – nieszkodliwych, pod warunkiem braku alergii u psa, należą:

  • gruszki;
  • banany;
  • truskawki;
  • borówki.

Jakich owoców nie może jeść pies?

Istnieje jednak całkiem duża grupa owoców, do których twój pies nie powinien mieć dostępu. Mogą wywołać biegunkę i niestrawność. Niektóre z nich są po prostu toksyczne dla psów i powodują silne zatrucia. Jakich owoców nie może jeść pies? Zaliczają się do nich:

  • winogrona;
  • cytrusy – cytryna, mandarynki, pomarańcze;
  • awokado;
  • owoce pestkowe, o ile są podane z pestką.

Nie musisz już dłużej zastanawiać się, czy pies może jeść jabłko – ten owoc, jako jeden z niewielu, jest dostępny dla twojego psa bez większych ograniczeń. Pamiętaj oczywiście, że podstawą diety czworonoga są produkty odzwierzęce. Możesz jednak jabłko włączyć jako dodatek regularnie stosowany w diecie.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.