Istnieje wiele przesądów na temat podawania psom kapusty. Warto wiedzieć, że może być faktycznie obciążeniem dla układu pokarmowego psa, jeśli jest nieodpowiednio przygotowana. Sprawdź, czy pies może jeść kapustę, a jeżeli tak, to w jaki sposób musisz ją podawać.

Czy pies może jeść kapustę?

Kapusta w zasadzie nie ma w sobie nic, co mogłoby być toksyczne dla organizmu psa. Jedynym problemem, przez który warto zastanowić się, czy pies może jeść kapustę, jest jej ciężkostrawność. Jako warzywo z rodziny kapustnych może powodować m.in. wzdęcia, a u dużych psów – nawet skręt żołądka. W dużej ilości jest zaś szkodliwa dla tarczycy czworonoga.

Czy pies może jeść kapustę i jak ją podawać?

Możesz podawać kapustę swojemu pupilowi, ale w niedużych ilościach. W jaki sposób?

  1. Świeża powinna być lekko rozrobiona, np. posiekana albo starta na tarce, a następnie blanszowana lub gotowana. 
  2. Kiszona z kolei musi być robiona naturalnie. 
  3. Pies nie powinien jeść też cebuli, czosnku czy przypraw, w których przygotowywana jest kapusta. 
  4. Jeśli podajesz kiszoną, upewnij się, że nie jest kwaszona za pomocą octu.

Wiesz już, czy pies może jeść kapustę. Warzywo to w wersji surowej możesz zastąpić wieloma innymi gatunkami, które są bardziej przyjazne dla organizmu psa. Choć kapusta kiszona stanowi świetne źródło substancji probiotycznych, to warto podawać ją w niedużych dawkach. W ten sposób twój pies uniknie bolesnych problemów trawiennych.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.