Dlaczego tak wielu ludzi kocha psy i marzy o własnym czworonogu? Odpowiedź jest prosta: pies staje się członkiem rodziny i przyjacielem na lata. Oczywiście, decyzję o jego pojawieniu się w domu muszą podjąć wszyscy domownicy. Gdy już taka zapadnie, należy zastanowić się nad rasą, a przede wszystkim nad tym, skąd takiego zwierzaka wziąć.

Schronisko czy hodowla?

Istnieje wiele sposobów na spełnienie swoich marzeń o psie. Można w tym celu odwiedzić schronisko dla zwierząt albo zdecydować się na zakup psa z hodowli. Adoptowanie psa ze schroniska jest szlachetnym gestem, jednak należy pamiętać, że nie każdy powinien się tego podjąć. Trafiające tam zwierzęta, zazwyczaj dorosłe, mogą być w złym stanie fizycznym i psychicznym, często po przeżytych traumach. Takie pieski potrzebują nie tylko miłości, ale też dużo uwagi i czasu właściciela. Właściciel powinien też mieć doświadczenie w opiece nad psami specjalnej troski. Nie znając przeszłości czworonoga, trudno jest przewidzieć jego zachowanie i oczekiwać, że będzie łagodny i ułożony. To bardzo ważne, aby obcowanie z psem było bezpieczne dla domowników, a także innych zwierząt. Z tego powodu wielu ludzi decyduje się na zakup szczenięcia od hodowcy. Wybór psa w tym wypadku należy zacząć od… wyboru hodowli. Tylko licencjonowane i sprawdzone hodowle dają gwarancję bezpiecznego zakupu.  

Zadbany szczeniak to szczęśliwy szczeniak

Na kupno psa z hodowli można zdecydować się z wielu powodów, między innymi z zamiłowania do konkretnej rasy i chęci wychowania psa od pierwszych miesięcy życia. Niektórzy planują też przyszły udział psa w pokazach i wystawach, do czego potrzebny jest rodowód. Przede wszystkim zwierzęta w znanych i renomowanych hodowlach są zdrowe i zadbane, a sami hodowcy zapewniają pomoc właścicielowi i szczenięciu w adaptacji. Decydując się na psa z hodowli, należy liczyć się z dosyć wysokimi kosztami, w tym zaliczką już na etapie jego rezerwacji. Ponadto, jak w przypadku każdego psa, trzeba zaopatrzyć się w wyprawkę i zapas zdrowej karmy. Czasami zakup psa planuje się od dawna, ale bywają sytuacje, kiedy decyzję należy podjąć w krótszym czasie. Wówczas pomocna może okazać się pożyczka od ręki, której udzielenie nie wymaga wielu formalności. Szybki zastrzyk gotówki pozwoli na spełnienie marzeń o własnym czworonogu.

Ile kosztuje pies?

Ceny psów uzależnione są od wielu kwestii. Mogą się one różnić nawet w obrębie jednej rasy, na co wpływa, na przykład płeć lub umaszczenie. Ceny różnych psów nie są uzależnione od wielkości czy temperamentu czworonoga, a raczej wynikają z renomy hodowli, osiągnięć rodziców szczenięcia, popytu na daną rasę i jej dostępność. Wybór prestiżowej hodowli to wyższa cena, ale też gwarancja zakupu szczeniaczka cieszącego się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. U sprawdzonego hodowcy zawsze jest możliwość poznania środowiska życia pieska, jego rodziców i rodzeństwa. Zazwyczaj rezerwacji dokonuje się jeszcze przed narodzinami szczenięcia. Należy wówczas wpłacić wymaganą zaliczkę, a także często wypełnić ankietę, która upewni hodowcę, że zwierzę trafi w dobre ręce. Całą kwotę, zazwyczaj uiszcza się w momencie odbioru szczeniaka, czyli nie wcześniej niż w ósmym tygodniu życia. Pożyczki długoterminowe online to dobry pomysł na pokrycie sumy, którą zazwyczaj trudno jest uzyskać z własnych oszczędności. Jest to wpłata jednorazowa, ale jej skutki są długotrwałe, zapewniające radość na lata przy boku pupila, który przecież jest bezcenny.

Popularne w Polsce rasy i ich orientacyjne ceny w renomowanych hodowlach

Mops – od 5000 do 6000 zł.

Shih tzu – od 2000 do 4000 zł.

Golden retriever – od 5000 do 7000 zł.

Pomeranian – od 5000 do 7000 zł.

Buldog francuski – od 4000 do 6000 zł.

Amstaff – od 3000 do 5000 zł.

Beagle – od 4000 do 6000 zł.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.