Dzień Ośmiornicy 2024 – kiedy jest?

Międzynarodowy Dzień Ośmiornicy przypada na 8 października. Święto zostało ustanowione dzięki inicjatywie członków TONMO (internetowego magazynu Octopus News). Dzień Ośmiornic, czyli 8 października, rozpoczyna kilkudniowe Dni Świadomości Głowonogów. Trwają one do 12 października.

Dlaczego akurat ta data święta? Nie jest przypadkowa! Ośmiornica ma osiem ramion – stąd 8. dzień miesiąca. Październik, jako dziesiąty miesiąc, również ma tu swoje znaczenie. Kałamarnice i mątwy mają po osiem ramion i dwie macki – czyli łącznie 10 kończyn.

Ośmiornica – ile o niej wiesz? Ciekawostki na Dzień Ośmiornicy

Ośmiornica – ile o niej wiesz? Ciekawostki na Dzień Ośmiornicy
  • Na świecie występuje aż 800 gatunków ośmiornic.
  • Stworzenia te zamieszkują planetę Ziemię od setek milionów lat.
  • Największa znana ośmiornica ważyła 71 kg.
  • W tym gatunku matka umiera po wykluciu się młodych – jednak może złożyć za jednym razem aż 150 tysięcy jaj!
  • Te stworzenia potrafią osiągać prędkość nawet 40 km/h. Może w Dzień Ośmiornicy postarasz się ją powtórzyć, np. na rowerowej przejażdżce?
  • Pewna słynna ośmiornica o imieniu Paul znana jest z tego, że przewidziała wyniki Euro 2008 i Mistrzostw Świata w 2010 roku. Paul pomylił się tylko 2 razy na kilkanaście meczów!
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)