Dzień Ptaków 2024 – kiedy jest?

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony, by upamiętnić pierwszą w historii konwencję o ochronie ptaków. Przypada więc na rocznicę tej daty, czyli 1 kwietnia. Święto funkcjonuje w światowych kalendarzach już od 1906 roku. 

Jak obchodzić Światowy Dzień Ptaków?

Dzień Ptaków infografika

1 kwietnia to nie tylko prima aprilis, więc żarty na bok, przynajmniej na jakiś czas. W Światowy Dzień Ptaków warto skupić się także na poważniejszych kwestiach – jak chociażby na ochronie tych latających zwierząt. Oto kilka naszych pomysłów na obchodzenie Dnia Ptaków:

  • zawieś w swoim ogrodzie skrzynkę lęgową dla ptaków;
  • upewnij się, że w twoim ogrodzie znajdują się drzewa i krzewy owocowe, gdzie mogą żywić się ptaki;
  • wystaw na zewnątrz pojnik dla ptaków, nawet jeśli mieszkasz w mieście. Może on stać przed domem lub blokiem, w parku, na balkonie lub parapecie. Jest to szczególnie ważne w upalne dni;
  • zadbaj o dokarmianie ptaków miejskich w trudnych okresach zimowych. Jednak nie pogarszaj tym samym stanu ich zdrowia! Pamiętaj, że żadne ptaki nie żywią się chlebem, ponieważ pieczywo bardzo im szkodzi. Większość surowych ziaren i kasz to odpowiednie dla nich pożywienie.
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)