Naukowiec przez kilka ostatnich lat obserwował kolonię „Octopolis”, która należy do nielicznych miejsc, gdzie na niewielkim obszarze mieszka obok siebie duża liczba ośmiornic.

Ośmiornice obrzucają muszlami inne zwierzęta, ale nie chcą ich skrzywdzić

Samo takie zachowanie nie świadczy wcale o chęci wyrządzenia komuś krzywdy. Samice chcą w ten sposób odgonić od siebie m.in. samców ośmiornic, którzy często są przedmiotem ich irytacji. Głowonogi raczej nie mają tendencji do nawiązywania relacji z innymi osobnikami, aczkolwiek w australijskiej Zatoce Jervis na głębokości kilkunastu metrów można znaleźć miejsce, gdzie na niewielkim terytorium muszą wchodzić w kontakty z innymi ośmiornicami. To doskonały obszar do monitorowania zachowań sąsiedzkich tych mięczaków.

Ośmiornice stosują różne sposoby „celowania”

Co prawda takie poczynania ośmiornic były już znane znaczenie wcześniej, lecz dopiero teraz potwierdzono, że „rzucanie” lub bardziej „plucie” przedmiotami w inne zwierzęta nie jest dziełem przypadku. Naukowcy nagrali jak jedna z samic obrzuciła mułem dziesięć razy tego samego samca z pobliskiego legowiska, który próbował z nią kopulować. Co więcej uczeni zauważyli różne rodzaje bronienia się przed natrętnymi głowonogami. Zjawisko to tłumaczy główny autor badania – Peter Godfrey-Smith:

„Czyszcząc norę, ośmiornice niemal zawsze wystrzeliwują muł pomiędzy dwiema przednimi mackami. Jednak podczas rzucania w innych, ustawiały rzucany obiekt między pierwszą a drugą macką po lewej lub prawej stronie. To sugeruje rodzaj celowania”.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.