Shih tzu jest wyjątkowo sympatycznym, a przy tym niezależnym i inteligentnym psem, który ze względu na swoje usposobienie i piękny wygląd zyskuje coraz większą popularność – szczególnie wśród rodzin z dziećmi. Marzysz o psie tej rasy i zastanawiasz się, jak go nazwać? Wybór imienia to niezmiernie ważna sprawa! Nie interesują cię popularne, „oklepane” imiona dla shih tzu, jak np. Max czy Saba? Na szczęście masz znacznie większy wybór. Sprawdź, gdzie możesz szukać inspiracji i czym kierować się podczas wyboru imienia dla pupila! 

Najważniejsze kwestie

 • Wybieraj takie imiona dla shih tzu, które są krótkie i dźwięczne ✔️
 • Jeśli szukasz imion zagranicznych, sprawdź najpierw ich znaczenie ⚠️
 • Unikaj niecenzuralnych i wulgarnych słów, zwłaszcza że imienia psa będziesz używać również w przestrzeni publicznej

Imiona dla shih tzu – podstawowe zasady wyboru imion

Imiona dla shih tzu – podstawowe zasady wyboru imion

Choć może się wydawać, że wybór imienia dla psa shih tzu nie jest rzeczą szczególnie ważną, w rzeczywistości jest inaczej. Zastanawiając się nad imieniem dla pupila, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pamiętaj przede wszystkim o tych zasadach:

 • krótko i dźwięcznie – im krótsze i bardziej dźwięczne imię, tym lepiej. Pies nie rozumie ludzkiej mowy, natomiast kojarzy i zapamiętuje określone dźwięki. Postaraj się więc nadać imię dwu- lub trzysylabowe. Specjaliści zalecają, aby znalazła się w nim dodatkowo głoska „r”;
 • niebanalnie – nie chodzi tylko o to, aby imię było ciekawe, ale przede wszystkim o to, aby było inne niż większość imion psów w okolicy oraz aby nie było podobne do słów, które używasz na co dzień, np. komend, z którymi pies może je mylić;
 • z szacunkiem – nie jest dobrym pomysłem nadawanie czworonogowi imion ludzkich (ktoś może poczuć się urażony, gdy usłyszy, że twój czworonóg nosi imię jego lub jego dziecka), a także imion o wulgarnym wydźwięku – pamiętaj, że wcześniej czy później przyjdzie ci zawołać psa po imieniu wśród ludzi. Wybierz zatem imię, którego nie będziesz się wstydzić!

To podstawowe zasady, o których warto pamiętać, rozważając, jak nazwać swojego podopiecznego. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na słodkie imiona dla psa, czy jakiekolwiek inne, pamiętaj o powyższych wytycznych.

Imiona dla shih tzu – szukaj inspiracji w jego korzeniach

Imiona dla shih tzu – szukaj inspiracji w jego korzeniach

Shih tzu to bardzo stara rasa wywodząca się z Tybetu, która swego czasu była niezwykle popularna w Chinach. Tam też się rozwijała i gościła m.in. na cesarskim dworze. Rozważ więc takie imiona jak np.:

 • Trisuli – rzeka mająca swój początek w Tybecie;
 • Irawadi – jw.;
 • Pamir – łańcuch górski;
 • Agrali – występująca w Azji największa z dzikich owiec;
 • Kangri – od Nganglong Kangri, jednego z pasm górskich Wyżyny Tybetańskiej.

Od Redakcji

Pamiętaj, że w każdej rasie istnieją najpopularniejsze imiona nadawane jej przedstawicielom. Jeśli nie chcesz, aby Twój shih tzu nazywał się tak, jak stado innych, najpierw przyjrzyj się trendom, a potem wybierz imię, które nie powtarza się regularnie.

To zaledwie kilka przykładów imion, które warto rozważyć. Możesz znaleźć wiele innych, zagłębiając się w temat pochodzenia shih tzu i inspirując się np. fauną i florą tamtego regionu. 

Imiona inspirowane wyglądem i charakterem shih tzu

Imiona inspirowane wyglądem i charakterem shih tzu

Niewielkich rozmiarów, bardzo inteligentne, towarzyskie, ale jednocześnie niezależne i odważne – takie właśnie są shih tzu, imiona powinny to zatem uwzględniać! Przyjrzyj się bliżej rasie i spróbuj dopasować imię, które może odzwierciedlać jej wygląd i usposobienie. Imiona dla shih tzu, które mogą być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, to np.:

 • Brave – z języka angielskiego „odważny”;
 • Bright – w języku angielskim oznacza przymiotnik „bystry”;
 • Orchid – tutaj daleko idące skojarzenie. Shih tzu, ze względu na charakterystyczny włos układający się na głowie w kształt chryzantemy, bywa nazywany Chrysanthemum Dog. O ile nie nazwiesz psa chryzantemą (zdecydowanie za długie imię!), o tyle już inne nazwy kwiatów mogą świetnie pasować;
 • Czart – to doskonałe imię dla psiaka wyjątkowo niesfornego, który dostarcza swoim opiekunom wielu wrażeń;
 • Trico – od tricolor, czyli od rodzaju umaszczenia, w którym shih tzu bardzo często występuje.

Ponownie to tylko kilka przykładów, które jednak pokazują, że można wymyślić wiele, aby było oryginalnie i ciekawie. 

Jak widzisz, odpowiednie imiona dla shih tzu wcale nie są prostą sprawą, którą można zbagatelizować. Podejdź do tematu rozważnie, ale jednocześnie uczyń z poszukiwań świetną zabawę i odkryj imię, które najlepiej będzie pasować do twojego czworonożnego przyjaciela!

Archiwum: luty 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.