Dzień Goryla 2024 – kiedy jest?

Dzień Goryla 2023 – kiedy jest?

Światowy Dzień Goryla jest obchodzony 24 września. Jeśli kiedykolwiek widziałeś goryle na własne oczy, z pewnością wzbudziły w tobie pewien respekt. To zwierzaki ogromne i umięśnione, które są też niezwykle inteligentne i zdolne do odczuwania złożonych emocji. W Dzień Goryla warto zaangażować się w ochronę tych ssaków naczelnych, by mogły spokojnie i jak najdłużej żyć. Dowiedz się więcej o sympatycznych zwierzętach i dołącz do organizacji działających na rzecz poprawy ich bytu!

Goryl a człowiek, czyli ciekawostki na Dzień Goryla

Jeśli znasz je tylko z „Tarzana”, wiesz, że z natury są spokojne i kochające. Żyją w oddalonej od Polski dziczy Afryki Środkowej, lecz są dużo bliższe ludziom, niż ci się wydaje:

  • Goryle potrafią tworzyć proste narzędzia i używać je do zdobycia pożywienia.
  • Jasno wyrażają między sobą emocje i potrafią współczuć swoim towarzyszom.
  • Badacze wykazali też, że te majestatyczne ssaki naczelne potrafią planować swoją najbliższą przyszłość i ustalają grupowy kodeks moralny!

Jak widzisz, goryle wydają się jeszcze bliższe człowiekowi – to kolejny powód, by dbać o ich przetrwanie. W Dzień Goryla pamiętaj o nich i staraj się w jakiś sposób poprawić ich los, np. szukając organizacji, które im pomagają.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)