To kolejny przypadek z województwa mazowieckiego, gdzie pies odgrywa fundamentalną rolę w poszukiwaniach zaginionych osób.

Siedlce: pies policyjny Nawoja szybko podjął trop

Wieczorem 28 grudnia w Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach zgłoszono zaginięcie 58-letniego mieszkańca gminy Mordy, który kilka godzin wcześniej wyszedł z domu i nie było z nim kontaktu. Funkcjonariusze momentalnie podjęli interwencję tym bardziej, że poszukiwany mężczyzna mógł wymagać pilnej pomocy z powodu panującego mrozu:

Na poszukiwanie mężczyzny wyruszyli policjant-przewodnik wraz z psem Nawoją. Nasz czworonożny funkcjonariusz zapoznał się z zapachem pozostawionym w domu przez zaginionego i szybko podjął trop. Z posesji ruszył od razu polną drogą w kierunku pobliskiego lasu. Po około dwóch kilometrach doprowadził do poszukiwanego mężczyzny, który znajdował się w lesie nieopodal drogi

– relacjonuje rzeczniczka siedleckiej policji Agnieszka Świerczewska.

58-latek był wychłodzony. Mundurowi zaopiekowali się nim do czasu przybycia na miejsce ratowników medycznych, którzy po udzieleniu pierwszej pomocy przewieźli go do szpitala. Gdyby nie policyjny pies, dotarcie do 58-latka z pewnością zajęłoby o wiele więcej czasu – podkreśliła rzeczniczka.

Siedlce. Psy policyjne bohaterami w ostatnich tygodniach

Tylko w ostatnim czasie psy policyjne z garnizonu mazowieckiego kilkukrotnie odnalazły zaginione osoby. Na początku grudnia służący w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu owczarek Nador odnalazł w lesie w pow. zwoleńskim osłabionego i wyziębionego 81-latka. Ten sam pies brał udział w poszukiwaniach także 39-letniej kobiety oraz 85-letniego mężczyzny, które zakończyły się szczęśliwie. Za swoją pracę czworonożny funkcjonariusz oraz jego przewodnik zostali uhonorowani przez komendantów wojewódzkiej i miejskiej policji w Radomiu.

Siedlce. Psy policyjne są szkolone w różnych kierunkach

Policyjne psy tresowane pod kątem różnych preferencji. Jedne specjalizują się w tropieniu śladów ludzkich – pomagają nie tylko przy szukaniu osób zaginionych, ale także przestępców. Tak było m.in. w przypadku owczarka niemieckiego Jasona, który od 2014 r. pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. Kilka miesięcy temu pies wpadł na trop złodziei, którzy włamali się do niezamieszkałego budynku i zabrali telewizor. Jason odnalazł skradzione mienie oraz miejsce zamieszkania sprawcy kradzieży.

Policyjne psy wspierają także funkcjonariuszy przy patrolach, konwojach czy zabezpieczaniu imprez masowych, np. meczów. Osobną grupę stanowią psy służące do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Inne czworonogi potrafią wyczuć obecność narkotyków. Są także psy do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie lub w wodzie. Z kolei psy bojowe wspierają jednostki kontrterrorystyczne. W garnizonie mazowieckim policji służy obecnie prawie 40 czworonogów.

Źródło: PAP
Źródło zdj. głównego: Mazowiecka Policja

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.