Naukowcy chcą, aby mamuty wróciły do żywych już za kilka lat. O niesamowitym pomyśle naukowców poinformował wtorkowy „The Guardian”.

Mamuty wrócą na Syberię?

Informację na temat startu wspomnianego projektu naukowcy przekazali w poniedziałek. Rozmowy dotyczące przywrócenia do życia mamuta toczyły się od ponad dziesięciu lat. W końcu decyzja zapadła, a naukowcy otrzymali grant w wysokości aż 15 milionów dolarów. Mamuty rzeczywiście mogą więc zostać wskrzeszone i ponownie chodzić po Ziemi.

Choć informacje na temat pomysłów dotyczących przywrócenia mamutów do życia pojawiały się w przestrzeni medialnej już wielokrotnie, po raz pierwszy mamy do czynienia z konkretem. Powstała firma Collosal, której celem jest odtworzenie zwierzęcia i doprowadzenie do „wskrzeszenia” tego gatunku.

Mamuty mają zostać „wskrzeszone”. Jak to możliwe?

Pomysł aby mamuty mogły znów pojawić się na Ziemi wydaje się rodem z literatury science-fiction. Tymczasem naukowcy rzeczywiście chcą, aby zwierzęta, które wyginęły 10 tysięcy lat temu, zostały przywrócone do życia. Ma to być możliwe dzięki pozyskaniu DNA mamuta i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego. W ten sposób miałyby powstać komórki macierzyste, które mogą przekazywać DNA mamuta.

Tak powstały embrion krzyżówki genetycznej miałby trafić do macicy słonicy, która pełniłaby rolę surogatki. Alternatywnie rozważa się jego „dojrzewanie” w warunkach sztucznych. Zwierzę miałoby się narodzić już za sześć lat.

Dodatkowo, naukowcy liczą na to, że w ten sposób uda im się ocalić zagrożone słonie azjatyckie. Mogłyby dzięki prowadzonym badaniom dostosować się do życia w warunkach, jakie panują chociażby w tundrze.

Za: PAP

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.