„Opracujemy zestaw modyfikacji, który zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Z mniejszą liczbą skoków i z niższymi, prostszymi przeszkodami” – czytamy w wystosowanym oświadczeniu.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio: UIPM zmienia zasady rozgrywania konkurencji

Podczas zakończonych niedawno Igrzysk Olimpijskich w Tokio nie zabrakło kontrowersji. Tak było chociażby w trakcie rozgrywania pięcioboju nowoczesnego. Annika Schleu pewnie zmierzała po złoty krążek, jednak jeździectwo zupełnie pozbawiło szans na medal z najcenniejszego kruszcu dla niemieckiej zawodniczki. Koń przydzielony Schleu odmówił współpracy i zrozpaczona 31-latka musiała wycofać się z rywalizacji. Oliwy do ognia dolała trenerka Kim Raisner, która widząc zachowanie zwierzęcia kilka razy je uderzyła. Raisner została zdyskwalifikowana, natomiast UIPM chcąc uniknąć podobnych sytuacji zmieni regulamin na korzyść koni. Ma być „łatwiej i lżej”.

Igrzyska Olimpijskie: Zmiany już w przyszłym roku, jednak konie nadal będą losowane

Po tym incydencie pojawiły się głosy by pięciobój nowoczesny został usunięty z programu Igrzysk. Tamtejszy związek był jednak zadowolony z organizacji całej imprezy:

„Jestem bardzo zadowolony z organizacji zawodów w Tokio. Nie widzę podstaw do ich narzekań. Tylko od nich zależało (sportowców przyp. red.) czy odniosą sukcesy w poszczególnych konkurencjach. A co do koni: one zostały przetestowane i były dobrze przygotowane, wręcz doskonale. To były świetne zawody” – powiedział Klaus Schormann, szef UIPM.

Mimo takiej deklaracji organizacja ugięła się pod coraz bardziej krytycznymi uwagami:

„Opracujemy zestaw modyfikacji, który zostanie wprowadzony w przyszłym roku. Z mniejszą liczbą skoków i z niższymi, prostszymi przeszkodami. Dla sportowców i trenerów przygotujemy też nowy zestaw wytycznych i narzędzi edukacyjnych, by położyć jeszcze większy nacisk na dobrostan koni” – czytamy w oświadczeniu UIPM, które nie zamierza jednak rezygnować z dyskusyjnej zasady losowania koni.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.