Nie jest to jednak ostateczna liczba chorych. Ogród zoologiczny czeka jeszcze na wyniki z Narodowego Laboratorium Weterynarii w Ames.

USA: Goryle z koronawirusem. Zwierzęta miały objawy typowe dla Covid-19

U zakażonych zwierząt stwierdzono objawy charakterystyczne dla Covid-19. Miały kaszel, katar i nie chciały jeść. Zaniepokojeni tym zjawiskiem opiekunowie postanowili poddać goryle testom na obecność koronawirusa. Obawy się potwierdziły. U trzynastu osobników wykryto wariant Delta. Wśród pechowców znalazł się także 60-letni Ozzie. Ze wstępnych ustaleń służb sanitarno-epidemiologicznych w USA wynika, że małpy mogły się zarazić od jednego z pracowników zoo, który przechodził Covid-19 bezobjawowo.

USA: Goryle z koronawirusem zostaną zaszczepione

Gdy stan zdrowia goryli ulegnie poprawie, zostaną one zaszczepione preparatem przeciw Covid-19. Szczepionka zostanie też podana innym gatunkom zamieszkujące zoo w Atlancie: orangutanom, tygrysom sumatrzańskim, lwom i leopardom.

W październiku 2020 r. magazyn „Scientific Reports” informował, że co najmniej 26 z 215 badanych gatunków może być szczególnie narażonych na zakażenie się wirusem SARS-CoV-2. Podatne mają być głównie ssaki jak np.: koty domowe, psy, lwy i tygrysy, chomiki, borsuki, norki, fretki i borsuki, jelenie, owce, a także małpy człekokształtne (zagrożone wyginięciem szympans, goryl, orangutan i bonobo). Wirus nie dotyka natomiast większość ptaków, ryb czy gadów.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.