To pierwsze takie narodziny w historii gdańskiego zoo.

Gdańsk: pisklęta flaminga i kariamy powoli się usamodzielniają

O pierwszych dniach młodego flaminga mówi Malwina Spandowska z Zoo w Gdańsku:

„Najmłodszy członek gdańskiego stada flamingów wykluł się 31 sierpnia. Pierwsze dni spędził w gnieździe, które u czerwonaków ma charakterystyczny kształt kopczyka. Po sześciu dniach opuścił gniazdo i rozpoczął naukę pływania pod bacznym okiem rodziców” – mówi Spandowska, która wspomina także o innym nowym mieszkańcu Zoo:

„Pisklę kariamy pojawiło się na świecie 29 sierpnia i po kilku dniach opuściło gniazdo, obecnie można obserwować, jak pod opieką rodziców zwiedza wybieg zewnętrzny”.

Gdańsk: Narodziny piskląt flaminga i kariamy. Naturalne środowisko tych ptaków oraz dieta

Flamingi, znane też jako czerwonak różowy, naturalnie zamieszkują ujścia rzek, zasolone laguny i mokradła Afryki oraz południowej Europy i południowo-zachodniej Azji. Gatunek ten żyje w stadach, liczących nawet 40 tys. osobników. Charakterystyczną cechą ptaków jest zakrzywiony dziób, który pomaga w wyławianiu pożywienia w postaci skorupiaków, owadów i glonów. Swoją różowo-czerwoną barwę zawdzięczają związkom karotenoidowym zawartych w ich diecie. Flamingi składają jaja, które naprzemiennie wysiaduje samiec i samica.

Kariama czerwononoga pochodzi z Ameryki Południowej. Mimo, że potrafi latach, to gatunek ten preferuje piesze wędrówki na swoich długich nogach. Głównym źródłem pokarmu stanowią owady, żaby, drobne gryzonie, a nawet węże. Kariama nie pogardzi także nasionami czy owocami. Podobnie jak u flamingów, ptaki te wyróżniają się dziobem. Zwierzęta te komunikują się za pomocą dźwięków przypominających gulgot lub histeryczny śmiech, które można usłyszeć o poranku bądź wieczorem.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.