Ta informacja z pewnością spędzi sen z powiek wszystkim fanom literatury czy filmów z gatunku science-fiction. Po 24 tysiącach lat spędzonych w wiecznej zmarzlinie na Syberii do życia powróciło mikroskopijne zwierzę. Chodzi o wrotka Bdelloidea.

Przełomowe odkrycie naukowców

Stas Malavin, badacz z Laboratorium Kriologii Gleby w Naukowym Centrum Biologicznym Puschino poinformował, że jest to niewielki, ale wielokomórkowy organizm. Podkreślił, że tego typu zwierzę da się zamrozić i przywrócić do życia po tysiącach lat.

Cytowany przez CNN naukowiec podkreślił, że raport badaczy to dowód na to, że zwierzęta wielokomórkowe mogą wytrzymać dziesiątki tysięcy lat w stanie niemal całkowitego zatrzymania metabolizmu.

Wspomniane zwierzę zostało odkryte w rdzeniu zamarzniętej gleby, którą wydobyto przy pomocy platformy wiertniczej.

Co z odmrażaniem większych organizmów?

Jak dodał badacz, wspomniany proces nie powiódłby się raczej w przypadku bardziej złożonych organizmów. Obecnie jest to niemożliwe chociażby dla ssaków.

Aby ustalić wiek zwierzęcia, badacze wykorzystali datowanie radiowęglowe. Dzięki temu dowiedzieli się, że stworzenie przetrwało pod lodem 24 tysiące lat. Ożyło po tym, jak uległo rozmrożeniu.

To jednak nie koniec rewelacji. Okazuje się, że zwierzę potrafi rozmnażać się i żerować.

Choć doniesienia te są niezwykle interesujące, nie jest to pierwszy taki przypadek. Wcześniej udało się już na przykład odrodzić mech antarktyczny, którego łodygi urosły z próbki mającej 1000 lat.

Za: Polsatnews.pl

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.