Podczas Crufts 2023 zaprezentowane zostały ponad 24 tysiące utytułowanych psów należących do 200 ras z całego świata. Występowały one nie tylko w konkursach piękności, ale także w konkurencjach sportowych, takich jak agility czy flyball, wywołując wiele emocji i zdobywając prestiżowe tytuły.

Czym jest Crufts?

Czym jest crufts
Spanielka tybetańska Princess Mulan Ilharess (hod. Ilona Windak PL, wł. Danielle Gilling UK) – II lokata w Junior Class i II lokata w Yearling Class na Crufts 2023

Crufts to jedna z najbardziej znanych wystaw psów na świecie, organizowana przez brytyjski Kennel Club. Corocznie jest transmitowana na żywo i cieszy się wielką popularnością wśród miłośników psów. 

Niełatwo wystąpić na Crufts!

Niełatwo wystąpić na Crufts!
Staffordshire bull terrier Jakard Wejherstaff FLUFFY RUFFLES (hod. Katarzyna Dzięgielewska PL, wł. Andrzej Piątek PL) – III lokata w Open Class na Crufts 2023

Psy mogą zostać zakwalifikowane do wystawy Crufts np. poprzez zwycięstwo na wybranych wystawach w swoich krajach. Każdy zdobyty w Birmingham tytuł, a także sama kwalifikacja są wielkim osiągnięciem dla psiaka, jego właściciela oraz hodowcy.

Zwycięzca Crufts 2023

Tytuł najlepszego psa wystawy, czyli Best in Show Crufts 2023 zdobyła suczka o imieniu Orca (jej imię rodowodowe to Kan Trace Very Cheeky Chic). Jest ona przedstawicielką rasy lagotto romagnolo i przyjechała na wystawę aż z Chorwacji. 

Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo to średniej wielkości pies o charakterystycznej kręconej sierści. To stara rasa, stworzona do pomocy myśliwym. Więcej o lagotto romagnolo dowiesz się z naszych pozostałych artykułów o rasach!

Crufts 2023 przeszedł właśnie do historii, jednak miłośnicy kynologii już czekają na kolejną edycję wystawy, a właściciele psów rasowych pilnie przygotowują swoich pupili na kolejne konkursy. W Polsce wystawą kwalifikującą do Crufts 2024 będzie Międzynarodowa Wystawa Psów w Rybniku, zaplanowana przez ZKwP na wrzesień 2023 roku.

Fot.:

  • Spanielka tybetańska Princess Mulan Ilharess (hod. Ilona Windak PL, wł. Danielle Gilling UK) – II lokata w Junior Class i II lokata w Yearling Class na Crufts 2023
  • Staffordshire bull terrier Jakard Wejherstaff FLUFFY RUFFLES (hod. Katarzyna Dzięgielewska PL, wł. Andrzej Piątek PL) – III lokata w Open Class na Crufts 2023
Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Joanna Kubera

Filolożka i zoopsycholożka, w branży zoologicznej od kilkunastu lat. Niemal wszędzie towarzyszą jej dwa długowłose samce chihuahua. Udowadnia, że z małym psem również można trenować. Miłośniczka gryzoni, szczególnie chomików. W wolnych chwilach uwielbia przestawiać meble.