Wpływ psów na naszą kondycję psychiczną może być bardzo niedoceniany. Najnowsze badania dowodzą, ze terapia z udziałem tych zwierząt może doprowadzić chociażby do zmniejszenia odczuwanego stresu.

Badania potwierdzają: psy skutecznie pomagają radzić sobie ze stresem

Trwające aż trzy lata badania w tej kwestii przeprowadzili naukowcy z Washington State University. Zaproszono do nich ponad 300 studentów, których przydzielano losowo do jednego z trzech programów radzenia sobie ze stresem. Każdy z nich trwał cztery tygodnie. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „AERA Open”.

Największą poprawę odnotowano u tych studentów, którzy byli w największym stopniu narażeni na zaburzenia zdrowia psychicznego związanego ze stresem, a do tego uczestniczyli w terapii z udziałem psów – czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Co istotne, wpływ terapii utrzymywał się aż przez sześć tygodni po jej zakończeniu.

Autorka badania wskazała, że dzięki kontaktowi ze zwierzętami możemy łatwiej radzić sobie z problemami. Mniej nas one przytłaczają, co wspomaga procesy myślenia.

Dogoterapia w Polsce

W Polsce dogoterapia jest stosowana już od 1987 roku. W roku 2004 powołany został Polski Związek Dogoterapii. 15 czerwca każdego roku obchodzony jest z kolei Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Do tej pory jednak dogoterapia najbardziej kojarzona jest z rehabilitacją dzieci, szczególnie niepełnosprawnych. Nowe badania mogą sprawić, że terapie tego rodzaju staną się bardziej popularne. Wiadomo już, że terapia z udziałem psa dobrze wpływa chociażby na osoby chore, samotne oraz starsze.

za: PAP

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.