Wszyscy miłośnicy zwierząt zaangażowali się w pomoc tym z Ukrainy. Warto jednak wiedzieć, jakie dary przekazywać, aby faktycznie się one przydawały. Zawsze sprawdzaj, jakie są aktualne potrzeby zbiórki, którą wspierasz. Jeśli nie są one podane, istnieje kilka pewnych produktów, na które możesz postawić.

Dobrej jakości karma zawsze potrzebna

Dotyczy to przede wszystkim psów i kotów, ale nie tylko. Niektóre organizacje zbierają specjalnie produkty dla gryzoni, królików czy nawet zwierząt egzotycznych. Bez względu na to, kogo chcesz wesprzeć, zadbaj o jakość pożywienia. Dlaczego to takie ważne?

Kiepskiej jakości karma również jest pełnowartościowa. Jednak to, że zawiera wszystkie składniki odżywcze, nie znaczy, że jest tak samo dobra dla psa. W końcu wiele dań gotowych też zawiera białka, tłuszcze i węglowodany, a jednak ludziom nie zaleca się ich jedzenia. Bardzo ważne jest to, z jakich produktów pochodzą te składniki. Im lepsza jakość karmy, tym mniejsze ryzyko, że u zwierzęcia pojawi się nieżyt układu pokarmowego skutkujący problematycznymi biegunką czy wymiotami, wymagającymi opieki weterynaryjnej.

Z tego powodu nie kupuj karmy w markecie. Wybierz produkt lepszej jakości, kupiony w sklepie zoologicznym stacjonarnym albo internetowym. Możesz go zamówić bezpośrednio na miejsce zbiórki. Wybieraj zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Najlepiej sprawdzą się produkty przeznaczone dla psów w każdym wieku, oznaczone jako all stages. Lepiej kup mniej karmy, ale niech będzie lepszej jakości.

Transportery dla zwierząt

Przydają się przede wszystkim te dla psów i kotów. Można w nich przetransportować też zwierzęta innych gatunków. Nieco inaczej wygląda to w przypadku gatunków egzotycznych, które wymagają odpowiedniej temperatury otoczenia, a także zwierząt ras nagich. W tym przypadku dobrze, aby do transportera dołączone były koce oraz specjalne ogrzewacze. Dzięki nim zwierzętom będzie zwyczajnie cieplej.

Dary dla zwierząt z Ukrainy – co jeszcze przygotować?

Dwie powyższe kwestie są najistotniejsze i zwykle ich potrzeba najbardziej. Pozwalają zabezpieczyć podstawową potrzebę zwierząt, czyli zaspokoić głód. Dają też możliwość bezpiecznego przetransportowania zwierzęcych uchodźców przez granicę. Co jeszcze warto podarować zwierzętom z Ukrainy? Są to:

  • koce w dużych ilościach, a także materace czy posłania;
  • preparaty przeciwko kleszczom i pasożytom;
  • smycze i obroże;
  • żwirki dla kotów, najlepiej drewniane, aby mogły służyć też za ściółki dla królików czy gryzoni;
  • witaminy, najlepiej w proszku;
  • preparaty na stawy;
  • środki pielęgnacyjne – szampony, odżywki;
  • miski plastikowe;
  • przysmaki naturalne.

Niektóre organizacje zbierają również nieprzeterminowane leki. Pamiętaj jednak, aby przekazywać je na konkretnych zbiórkach, gdzie rzeczywiście się przydadzą.

Pomoc zwierzętom z Ukrainy jest bardzo ważna, ale powinna być dobrze zorganizowana. Zanim przekażesz dary, sprawdź, co najbardziej się przyda. W ten sposób masz pewność, że podarowane przez ciebie rzeczy faktycznie odpowiedzą potrzeby zwierząt i osób, które udzielają im pomocy.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.