Pomoc uchodźcom z Ukrainy nie ustaje, a od pewnego czasu troską objęte są również zwierzęta. Wiele z nich jest w kiepskiej sytuacji, bo mogą nie przeżyć długiego transportu i nawet kilku dni stania na dworze w oczekiwaniu na przekroczenie granicy. Należą do nich również gady i płazy z Ukrainy, z którymi wielu opiekunów próbuje dostać się do Polski. Część zwierząt jest też ratowana ze sklepów czy hodowli na terenie Ukrainy. Jak możesz im pomóc?

Jak pomóc gadom i płazom z Ukrainy?

Możliwości jest tutaj przynajmniej kilka. Oczywiście najprostszą z opcji jest wpłacenie środków na rzetelną, zweryfikowaną zbiórkę, np. prowadzoną przez organizację prozwierzęcą. Co jeszcze możesz zrobić?

Zaoferuj dom tymczasowy

Pierwszą z opcji jest zaoferowanie zwierzętom domu tymczasowego. Pamiętaj jednak, że gady i płazy często wymagają specjalnych warunków bytowych, m.in. karmienia mrożonymi zwierzętami, zapewnienia stałej, wysokiej temperatury i odpowiedniej wilgotności. Jeśli nie masz w domu odpowiedniego sprzętu i nie znasz się na gadach i płazach, wybierz inne sposoby pomocy.

Przygotuj dary na zbiórkę

Część organizacji prozwierzęcych, które pomagają na granicy polsko-ukraińskiej lub jeżdżą z konwojami w głąb obszaru objętego działaniami wojennymi, organizuje zbiórki darów. W przypadku gadów i płazów potrzeby są nieco bardziej rozbudowane niż w przypadku psów czy kotów. Co obejmują? Przede wszystkim:

  • transportery z izolacją termiczną;
  • ogrzewacze, które pomagają utrzymać zwierzętom optymalną temperaturę ciała;
  • pożywienie;
  • leki pierwszej potrzeby.

Zanim podarujesz cokolwiek na zbiórkę, dowiedz się, jakie są aktualne potrzeby w danym miejscu.

Zorganizuj transport

Gady i płazy źle znoszą niskie temperatury panujące obecnie na zewnątrz. W wielu przypadkach są to gatunki egzotyczne, przystosowane do innych warunków bytowych. Z tego powodu możesz zaoferować transport do domu tymczasowego dla tych zwierząt albo zabrać rodzinę z takim podopiecznym w nowe miejsce. Jazda w ogrzewanym samochodzie może uratować życie płazom i gadom przywiezionym z Ukrainy.

Wesprzyj ukraińską rodzinę, która podróżuje z gadami i płazami

Masz miejsce dla uchodźców w swoim domu? Dysponujesz wyposażeniem idealnym dla zwierząt egzotycznych lub możesz je zorganizować? Przyjmij pod dach rodzinę, która ucieka z Ukrainy z gadem lub płazem. Bardzo często obecność takiego zwierzęcia zamyka uchodźcom drzwi do kolejnych domów. Ty możesz ich wesprzeć.

Wwóz zwierząt egzotycznych z Ukrainy do Polski

Na koniec warto przypomnieć również informacje dotyczące zmiany przepisów związanych z transportem zwierząt egzotycznych z Ukrainy do Polski. Obecnie na granicy nie są wymagane żadne dokumenty związane z przewozem gadów i płazów. Choć każdy przypadek rozpatruje Krajowa Administracja Skarbowa, w praktyce rodziny ze zwierzętami lub oficjalne konwoje są wpuszczane na terytorium Polski.

Wśród zwierząt, które ucierpiały podczas działań wojennych, są też gady i płazy trzymane dotąd w domach. Im również można pomóc. Zadbaj o to, aby twoja pomoc była konkretna i stanowiła odpowiedź na potrzeby organizacji i uchodźców.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.