Już jutro w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci misja transportowa SpaceX, która na pokład ISS zabierze ponad 5000 zwierząt. Start rakiety Falcon 9 zaplanowano na 3 czerwca, na godzinę 19:29 czasu polskiego.

Tysiące zwierząt polecą na ISS

Do kosmicznej misji NASA przygotowała ponad 5000 zwierząt. Na na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci przede wszystkim około 5 tys. przedstawicieli niesporczaka. Na pokładzie znalazło się również miejsce dla 128 mątew hawajskich. Lecą również hawajskie kałamarnice Euprymna scolopes.

Oczywiście zwierzęta nie zostały wybrane przypadkowo. Chodzi o badania, które pozwolą naukowcom lepiej zrozumieć pewne ich cechy, co może przysłużyć się ludziom. Dla przykładu niesporczaki są niesłychanie wytrzymałe.

Ekstremalnie wytrzymałe niesporczaki

Jak podkreśla serwis antyradio.pl, niesporczaki są niezwykle małymi bezkręgowcami o długości ciała od 0,01 do 1,2 mm. To co u nich niezwykłe, to odporność zarówno na promieniowanie, jak i ekstremalne temperatury.

Te niewielkie zwierzęta potrafią przeżyć chociażby w stanie pół zamrożonym – w ten sposób poleca na ISS. Nie straszne im także gorąco – przetrwają nawet we wrzątku. Szkody nie wyrządza im też ciśnienie wielokrotnie wyższe od tego, jakie odnotowano na dnach oceanu, ani ekstremalne promieniowanie.

Nic dziwnego, że te zwierzęta naukowcy chcą zbadać w warunkach panujących w kosmosie. Wyniki mogłyby pozwolić lepiej przygotować ludzi do podróży w kosmos.

Wspomniany gatunek mątwy z kolei porozumiewa się dzięki bioluminescencji. Eksperci chcieliby zrozumieć, w jaki sposób flora bakteryjna ulega zmianie w warunkach mikrograwitacji. Świecenie tych zwierząt jest bowiem możliwe dzięki bakteriom.

Za: Antyradio.pl

Archiwum: czerwiec 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.