Powodem, dla którego opublikowany został apel, jest intensywne żerowanie przez zwierzęta. Niedźwiedzie muszą teraz nabrać masy zanim zapadną w sen zimowy.

Niedźwiedzie wyszły na żerowanie

Wspomniany apel został opublikowany na oficjalnym profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych. TPN opublikował film, na którym widać żerujące niedźwiedzie. Napisano też:

Ponieważ – jak już wiecie z niedzielnego posta – nasze niedźwiedzie obecnie dniem i nocą robią tzw. „masę” ? przed zimą, tak ważne jest, by stosować się do przepisów obowiązujących w Parku.

Podkreślono, że chodzi przede wszystkim o zakaz przebywania na terenie Parku po zmroku. Nie wolno też obecnie biwakować.

Niedźwiedzie robią masę

Władze TPN opublikowały też dłuższy tekst, który znalazł się na stronie internetowej Parku. Czytamy w nim między innymi:

Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem.

Podkreślono, że zakaz ma również na celu ochronę samych turystów. Zwierzęta zaskoczone w trakcie nocnego żeru mogą szybko zaatakować człowieka. TPN przypomniał tu:

Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.

Za: TPN (Facebook, tpn.pl)

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.