W przypadku większości psów pielęgnacja sierści ogranicza się do wyczesania martwych włosów i ewentualnej kąpieli. Niektóre rasy wymagają dużo bardziej intensywnej pielęgnacji – w tym strzyżenia i układania fryzur. Jeżeli szukasz inspiracji do tego, jak obciąć shih tzu, poniżej znajdziesz kilka pomysłów. 

Strzyżenie shih tzu – jak często odwiedzać groomera?

Shih tzu to rasa, która nie linieje. Jednocześnie psy te posiadają niezwykle piękną, gęstą i jedwabistą szatę z bardzo obfitym podszerstkiem. Wygląda ona bardzo efektownie, jednak wymaga regularnej pielęgnacji. 

Jak często shih tzu powinien odwiedzać groomera? Wszystko zależy od tego, na jaką fryzurę się zdecydujesz. Włosy pieska rosną jednak dosyć szybko, dlatego musisz przygotować się na wizyty co 4–6 tygodni. 

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na to, jak często shih tzu odwiedza fryzjera. Jednym z najważniejszych jest temperatura. Latem warto chodzić do psiego fryzjera nieco częściej. Pieski tej rasy niezbyt dobrze radzą sobie z upałami i lżejsza fryzura będzie dla niech dużą ulgą. 

Fryzura wystawowa wymaga wyhodowania długich włosów. Doświadczeni hodowcy wiedzą, że może to zająć nawet do 2 lat. Właśnie dlatego w takich wypadkach wizyty powinny być bardziej regularne, a sposoby pielęgnacji – ustalone z fryzjerem. 

Modna fryzura dla shih tzu – jaką wybrać?

Poniżej znajdziesz kilka propozycji na różnorodne i modne fryzury dla shih tzu. Sprawdź, która z nich najlepiej pasuje do twojego psiaka. 

Jak wygląda shih tzu we fryzurze na misia?

Shih tzu obcięty na misia wygląda wyjątkowo uroczo. Nic dziwnego, że w wielu przypadkach fryzura ta nazywana jest również „na pluszaka”. Najważniejszą częścią tego cięcia jest sposób wyprofilowania pyszczka. Staje się on bardziej okrągły, przez co piesek faktycznie przypomina pluszowego misia.

fryzura na misia

Ten rodzaj cięcia skupia się przede wszystkim na głowie zwierzaka. Właśnie dlatego resztę ciała można ostrzyc na dowolną długość w zależności od tego, czy jest zimno, czy ciepło. 

Jaka to fryzura „na lwa” dla shih tzu?

Fryzura na lwa również skupia się na sierści obrastającej pyszczek psa. Włosy wokół głowy psa są tu zdecydowanie dłuższe od tych na reszcie ciała. Dodatkowo groomer profiluje je w taki sposób, aby przypominały lwią grzywę. 

Czasami na koniuszku ogona pozostawia się puchatą kępkę włosów. Taki prosty zabieg jeszcze bardziej upodabnia pieska dla króla sawanny. 

Fryzury shih tzu – a może kucyk?

Kucyk to bardzo ciekawa fryzura dla suczki shih tzu. Jest to nie tylko bardzo urocze, ale także praktyczne uczesanie. Pozwala bowiem utrzymać długie włosy z dala od oczu i pyszczka. 

Kucyk można upiąć za pomocą gumki do włosów lub spineczki. Długość włosów zależna jest od twojej inwencji. Jeżeli chcesz, aby twój psiak brał udział w wystawach, musisz zadbać o to, aby jego sierść była długa. Także samo upięte pasmo musi być długie i odpowiednio wyprofilowane. 

fryzura kucyk

To także dobra fryzura dla shih tzu na co dzień. Wówczas włosy na ciele można obciąć na długość dopasowaną do pory roku. 

Jak dodać uroku shih tzu fryzurą na szczeniaczka?

Fryzura shih tzu na szczeniaczka to nic innego jak cięcie włosów na całym ciele. Zazwyczaj długość sierści nie przekracza 3–4 centymetrów. Nazwę zawdzięczamy temu, że piesek po wyjściu od fryzjera naprawdę wygląda jak szczeniaczek. 

Taka fryzura dla shih tzu to bardzo popularny wybór na lato. Jest nieskomplikowana, praktyczna i łatwa w pielęgnacji. Tak obcięty shih tzu lepiej radzi sobie w upały. Pamiętaj jednak, że nawet krótka sierść musi być regularnie szczotkowana. 

Jaka jest półdługa i praktyczna fryzura dla shih tzu?

Drugą bardzo praktyczną i prostą fryzurą dla shih tzu jest tak zwany wariant półdługi. W tym wypadku włosy (zarówno na głowie, jak i reszcie ciała) są przycięte prosto, na średnią długość. 

fryzura poldluga

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą, aby ich shih tzu nadal miał dłuższe włosy, które jednak są mniej problematyczne niż pełna fryzura wystawowa. Możesz traktować ją także jako formę pośrednią między pełnym owłosieniem a krótką fryzurką – na przykład tą na szczeniaczka. 

Jak obcinać shih tzu? 

Shih tzu to bardzo inteligentny i piękny piesek, jednak wymaga on intensywnej i regularnej pielęgnacji. Aby utrzymać jego ciągle rosnące włosy w dobrej formie, powinieneś regularnie odwiedzać groomera. 

Jeżeli twój shih tzu jest psem wystawowym, musisz ograniczyć się do konkretnego uczesania. Jeśli jednak nie wybierasz się na ring, możesz z powodzeniem dostosować fryzurę do swojego gustu, temperatury na dworze oraz tego, w jakiej wersji najlepiej czuje się twój psiak. Modna fryzura dla shih tzu jest na wyciągnięcie ręki, czyli w salonie dobrego groomera.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.