Owczarki australijskie (czyli popularne aussie) to psy, które w ostatnich latach biją rekordy popularności. Szczególnie pożądane są umaszczenia niebieskie marmurkowe (blue merle). Niestety, w pogoni za wyglądem często zapominamy, że jest to bardzo wymagająca rasa. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup takiego psa, koniecznie zweryfikuj źródło jego pochodzenia. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać hodowlę owczarków australijskich. 

Owczarek australijski – jaka to rasa?

Owczarek australijski typ amerykański to średniej wielkości pies, który słynie z dużej inteligencji i zamiłowania do pracy. W ostatnich latach utarło się przekonanie, że aussie to właściwie łatwiejsza do wychowania wersja border collie.

Takie przekonanie jest bardzo niebezpieczne! Owczarek australijski to bardzo inteligentny pies pracujący, który wymaga nie tylko szkolenia, ale także ciągłej pracy. Świetnie sprawdza się w psich sportach. Niestety, obecnie coraz trudniej aussie o zrównoważonych charakterach. To sprawia, że wybór odpowiedniej hodowli powinien być dla ciebie absolutnie kluczowy. 

Hodowla owczarka australijskiego – z jakiego związku? 

Polska jest krajem członkowskim Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. FCI to nadrzędna jednostka dla organizacji kynologicznych z 99 krajów. W jej ramach organizowane są wystawy oraz przede wszystkim ustalane wzorce ras, w ramach których pracuje się w poszczególnych hodowlach. 

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że w każdym kraju zrzeszonym w FCI może funkcjonować tylko jedna organizacja kynologiczna, która jej podlega. W naszym kraju jest to Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP). 

Owczarek australijski – hodowla tylko z FCI. Czy warto?

Jeżeli poszukujesz hodowli owczarka australijskiego, wybieraj tylko te zrzeszone w ZKwP. Łatwo je rozpoznać, ponieważ po przydomku hodowlanym psa znajduje się jeszcze dopisek „FCI”.

Dlaczego to takie ważne? Obowiązująca obecnie Ustawa o Ochronie Zwierząt z 1997 roku zabrania sprzedawania psów i kotów, których hodowla nie jest zarejestrowana w żadnym związku. Niestety, pseudohodowcy znaleźli sposób na obejście tego przepisu. W Polsce co chwila powoływane są przeróżne „stowarzyszenia”. Ich rodowody nie mają żadnej wartości! W teorii jednak funkcjonują jako związki kynologiczne/felinologiczne, więc mogą legalnie sprzedawać zwierzęta. 

Jak rozpoznać dobrą hodowlę owczarków australijskich?

Chciałoby się założyć, że wszystkie hodowle zrzeszone w FCI stają się automatycznie godne zaufania. Niestety, rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Nadal zdarzają się tak zwane pseudohodowle pod parasolem związku. Takie miejsca zdecydowanie trudniej zweryfikować. W przypadku popularnych ras – właśnie takich jak owczarki australijskie – ryzyko jest znacznie większe. 

Kupując zwierzę z niepewnego źródła, ryzykujesz, że:

  • będzie obarczone chorobami genetycznymi;
  • nie będzie zgodne ze wzorcem rasy;
  • nie otrzyma w hodowli odpowiedniej socjalizacji;
  • będzie niestabilne emocjonalnie.

Jakie są cechy dobrego hodowcy?

Jak rozpoznać dobrą hodowlę owczarków australijskich? Przede wszystkim dobry hodowca nie sprzedaje psów wyłącznie na podstawie ich umaszczenia. Wbrew przekonaniu wielu osób hodowla nie jest sklepem z psami. Prace hodowlane są ukierunkowane na wydawanie psów o konkretnych cechach – wystawowych, do sportu czy pracy. 

Paradoksalnie dobry hodowca może przy pierwszym spotkaniu wylać ci na głowę kubeł zimnej wody. Owczarek blue merle może wyglądać świetnie w reklamie płatków śniadaniowych, jednak nie zawsze będzie odpowiednim towarzyszem dla rodziny z dziećmi. Konkretne szczeniaki powinny być wydawane dopiero po testach predyspozycji i dopasowywane do stylu życia nowego opiekuna. 

Zanim zdecydujesz się na zakup psa, odwiedź hodowlę. Upewnij się, że wszystkie psy, które tam żyją, mają stały kontakt z ludźmi, mieszkają w domu, są zadbane i dobrze karmione. Niezmiernie ważne są także:

  • badania genetyczne;
  • prześwietlenia pod kątem dysplazji stawów biodrowych;
  • informacje o tym, co dzieje się z poprzednimi miotami, w jakiej kondycji są psy, jak długo żyły i na jakie choroby odeszły. 

Owczarek australijski – jakie są ceny w hodowli?

Owczarki australijskie nie należą do najtańszych psów rasowych. Ceny w hodowlach w 2021 roku wynoszą od 5 do 7 tysięcy złotych. Ze względu na dużą popularność rasy cena nie zawsze idzie w parze z jakością prac hodowlanych, dlatego to nie cena powinna być głównym kryterium wyboru psa.

Owczarek australijski – hodowla. O czym warto pamiętać?

Owczarki australijskie to cudowne psy dla doświadczonych opiekunów, którzy chcą z nimi pracować i ciągle się rozwijać. Obecnie rasa jest jedną z najchętniej kupowanych. Im więcej psów, tym większe ryzyko trafienia na pseudohodowlę. Właśnie dlatego powinieneś dokładnie weryfikować wybrane hodowle, w których chcesz kupić swojego przyszłego szczeniaka.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.