Shih tzu to niewątpliwie jedna z najbardziej uroczych ras psów, które zdobywają serca wielu ludzi na całym świecie. Ale czy wiesz, z jakimi wyzwaniami możesz się spotkać, decydując się na adopcję?

Co warto wiedzieć?

  • Shih tzu wymaga regularnej pielęgnacji sierści i zębów. 
  • Jest wrażliwy na upały. 
  • Ma predyspozycje do różnych chorób, takich jak entropium czy wady zgryzu. 
  • Osoby, które nie mają czasu na pielęgnację powinny przemyśleć decyzję o adopcji.

Jakie wady ma rasa shih tzu?

Shih tzu, choć zachwyca swoim wyglądem, wymaga szczególnej uwagi w kilku kwestiach. Przede wszystkim jego sierść potrzebuje regularnej i dokładnej pielęgnacji. Brak odpowiedniego czesania może prowadzić do powstawania kołtunów i problemów skórnych. Co więcej, shih tzu jest rasą bardzo wrażliwą na upały, co wymaga odpowiedniego podejścia w cieplejsze dni.

Jakie wady zdrowotne są możliwe u shih tzu?

Rasa shih tzu ma pewne predyspozycje do problemów zdrowotnych. Wśród najczęstszych można wymienić: 

  • podwinięcie brzegu powiek (entropium);
  • wady zgryzu;
  • choroby tarczycy;
  • zwężenie nozdrzy;
  • udar cieplny.

Dodatkowo często można u nich zaobserwować problem z łzawieniem oczu, spowodowany zwężeniem kanalików łzowych. Shih tzu są też narażone na mechaniczne urazy oka.

Dla kogo shih tzu nie będzie dobrym wyborem?

Osoby, które nie mają czasu na regularną pielęgnację sierści i zębów psa, mogą nie być idealnymi właścicielami dla shih tzu. Poza tym jeśli mieszkasz w regionie o wysokich temperaturach i nie masz możliwości zapewnić psu schronienia przed upałem, warto zastanowić się nad inną rasą.

Po czym poznać źle wychowanego shih tzu?

Braki w socjalizacji shih tzu można poznać po tym, że pies jest lękliwy, agresywny lub destrukcyjny. Może się bać wychodzić na spacery i reagować ujadaniem na widok innego psa. Aby uniknąć tych wad, warto zdecydować się na psa z renomowanej hodowli.

Archiwum: październik 2023
Photo of author

Kasia Głowacka

Miłość do zwierząt wyssała z mlekiem matki, przez wszystkie lata zajmując się porzuconymi psami i kotami oraz zgłębiając o nich wiedzę. Pasja zaowocowała założeniem hodowli kotów Maine Coon oraz treściwymi artykułami, które pisze od 2019 roku. Szczęśliwa "posiadaczka" 8 kotów i 2 psów.