Wśród wielu owoców, do których w domu dostęp ma pies, znajdują się często również winogrona. O ile inne owoce mogą być zwykle podawane psom w niedużych ilościach, o tyle winogrona dla psa oznaczają z dużym prawdopodobieństwem bolesną chorobę. Sprawdź, czy pies może jeść winogrona w ograniczonej ilości i czy istnieje dawka bezpieczna.

Czy pies może jeść winogrona?

Wielu opiekunów zastanawia się, czy psy mogą jeść winogrona, gdy ich pupile próbują wymusić na nich dostęp do tych owoców. W rzeczywistości owoce te, co się rzadko zdarza, nie są wskazane w psiej diecie. Nie do końca wiadomo, jaka substancja jest odpowiedzialna za ich wysoką toksyczność. Wiadomo jednak, że spożycie winogron czy rodzynek może skończyć się dla psa śmiercią.

Winogrona dla psa – jaka jest bezpieczna ilość?

Wiesz już, czy pies może jeść winogrona. Z uwagi na nieznane przyczyny toksyczności tych owoców, nie istnieje bezpieczna dawka ustalona z góry. U niektórych psów objawy pojawią się przy całej kiści, a u innych wystarczy kilka owoców. Z tego powodu unikaj podawania winogron psu w jakiejkolwiek ilości. W ten sposób uchronisz go przed zagrożeniem zdrowia, a nawet życia.

Co zrobić, gdy pies zjadł winogrona?

Twój pies miał dostęp do tych owoców albo rodzynek? Co zrobić, gdy pies zjadł winogrona? Przede wszystkim, warto udać się do lekarza weterynarii. Dawka szkodliwa jest nieznana i zależy od indywidualnych cech organizmu psa. Jeśli pies zjadł więcej niż kilka owoców, warto mieć na niego oko. W przypadku, gdy najadł się dużej ilości winogron, konieczne będzie płukanie żołądka.

Z czasem maleją szanse na uratowanie psa w przypadku wystąpienia zatrucia. Pierwsze objawy pojawiają się po około sześciu godzinach od spożycia owoców. Na początku będą to:

  • brak apetytu;
  • zmniejszone pragnienie;
  • apatia;
  • bolesność brzucha;
  • wymioty;
  • biegunka;
  • odwodnienie.

Z czasem objawy przybierają na sile i dochodzi do ostrej niewydolności nerek, a w jej efekcie – zatrzymania moczu i zatrucia organizmu. Ciężkie przypadki zwykle kończą się śmiercią.

Odpowiedź na pytanie o to, czy pies może jeść winogrona, jest tylko jedna – nie powinien ich nawet próbować. Są one silnie trujące, a dawka szkodliwa nie jest z góry określona. Bardzo często spożycie winogron kończy się śmiercią psa, bo można zastosować wówczas jedynie leczenie objawowe. Jeśli masz w domu winogrona, pies nie powinien mieć do nich dostępu.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.