Nie od dziś wiadomo, że śliwki mają dobry wpływ na ludzki organizm. W niektórych formach mogą być nawet naturalnym lekarstwem na niektóre dolegliwości. Czy pies może jeść śliwki? Czy nie są dla nich szkodliwe? W jaki sposób podawać je zwierzakom, jeśli można to zrobić? Sprawdź!

Czy pies może jeść śliwki?

Nie da się ukryć, że śliwki stanowią doskonałe źródło niektórych substancji odżywczych. Mowa między innymi o takich składnikach, jak:

  • potas;
  • magnez;
  • mangan;
  • miedź;
  • witaminy A, C, K, E i z grupy B;
  • błonnik.

Czy pies może jeść śliwki, skoro mają w sobie tyle dobroczynnych substancji? W zasadzie nie ma przeciwwskazań, bo nie są w żaden sposób toksyczne. Nie są jednak niezbędne w psiej diecie, dlatego nie stanowią obowiązkowego składnika posiłków.

Śliwki dla psa – jak je podawać?

Przede wszystkim możesz zaproponować psu śliwki świeże. 

  1. Musisz je dokładnie umyć, aby usunąć ewentualne pestycydy. 
  2. Pamiętaj o wyjęciu z ich środka pestki, która zawiera toksyczny cyjanowodór. 
  3. Jeśli dysponujesz dobrymi, niesiarkowanymi śliwkami suszonymi, również możesz podać je psu – jednak w mniejszej ilości niż świeży owoc.

Wiesz już, czy pies może jeść śliwki i w jakiej formie można je ewentualnie podawać. Jako świadomy opiekun oszczędzisz pupilowi problemów trawiennych. Pamiętaj jednak, że śliwka to jedynie dodatek do psiej diety. Podawaj ją zwierzakowi w niewielkich ilościach i tylko sporadycznie.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.