Wśród wielu owoców, które są dostępne dla czworonogów, czereśnie obrosły rozmaitymi mitami. Czy pies może jeść czereśnie, czy może faktycznie są one dla niego szkodliwe? Sprawdź, jak to wygląda i rozwiej swoje wątpliwości. Przekonaj się, czy owoce z pestkami są dobre dla takiego zwierzaka!

Czy pies może jeść czereśnie?

Warto zacząć od tego, że czereśnie są bardzo zdrowe – zarówno dla ludzi, jak i psów. Zawierają nie tylko witaminy z grupy B, a także witaminę C, lecz również inne, cenne składniki. Należą do nich między innymi:

  • jod – wspiera pracę tarczycy;
  • potas – poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego;
  • przeciwutleniacze – spowalniają procesy starzenia;
  • wapń;
  • żelazo.

Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść czereśnie, jest wobec tego jasna. Mimo to musisz zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami.

Jak podawać czereśnie swojemu psu?

Jeśli decydujesz się podać te owoce swojemu pupilowi, zaserwuj mu sam miąższ. Pestki, łodyżki i wszystkie inne części rośliny zawierają bowiem cyjanek, który jest toksyczny dla czworonogów. Zatrucie nim jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa. Nie podawaj też owoców z dodatkami, np. cukrem lub śmietaną.


Sam werdykt, czy pies może jeść czereśnie, jest jasny, jednak trzeba podawać je w odpowiedni sposób. Owoce same w sobie – a konkretnie ich miąższ – nie są w żaden sposób szkodliwe dla psa. Musisz za to uważać na pestki i łodyżki.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.