Psy to raczej mięsożercy, co oznacza, że ich dieta opiera się przede wszystkim na składnikach pochodzenia zwierzęcego. Najbardziej wartościowe są dla nich mięso i podroby. Czy pies może jeść ser żółty, który także jest produktem odzwierzęcym? To zależy. Aby sprawdzić, jaki rodzaj sera mu nie zaszkodzi, przeczytaj nasz tekst!

Czy pies może jeść ser żółty?

Ser żółty zawiera dużą dawkę białka, a także rozmaitych witamin, w tym A, D, E, K. Co więcej, jest też bogaty w wapń, który wspiera rozwój i utrzymanie kości w dobrej kondycji. Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływa na procesy zachodzące w organizmie. Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść ser żółty, jest twierdząca.

Składnik ten nie ma jednak tylko zalet:

  • jest przetworzony, dlatego zawiera sól, której psy nie mogą wydalić z organizmu;
  • ma w sobie też laktozę, a ta u psa z nietolerancją może wywołać biegunkę;
  • jest też tłusty, dlatego sera nie należy podawać otyłym zwierzakom;
  • w dużych ilościach może wywoływać choroby trzustki.

Jaki ser podawać psu, a jakiego unikać?

Wiesz już, czy pies może jeść ser – ale jaki przysmak będzie dla niego najlepszy? 

  1. Ten odpowiedni wyróżnia się małą zawartością soli. 
  2. Nie powinien mieć dodatków w formie cebuli czy czosnku, które są toksyczne dla psa. 
  3. Nie podawaj też serów pleśniowych i jakichkolwiek dojrzewających, ponieważ mogą spowodować zatrucie wraz z wysoką gorączką.

To, czy pies może jeść ser, częściowo zależy od gatunku tego produktu, a częściowo – od możliwości samego psa. W niewielkiej ilości ser może być świetnym smakołykiem na czas treningu.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.