Wybieg wewnętrzny dla szympansów będzie wyposażony w świetlik dachowy, co zapewni dużo światła dziennego, natomiast makaki japońskie będą miały do dyspozycji sadzawkę z podgrzewaną wodą.

Zoo Kraków z nowym pawilonem dla zwierząt: plan budowy

Wykonawca na realizację inwestycji ma dwa lata. W pierwszej kolejności zburzony zostanie istniejący parterowy pawilon z wybiegami zewnętrznymi dla dużych kotów. Przy okazji ma zostać zdemontowana i zabezpieczona unikatowa mozaika i dekoracja ceramiczna. Następnie modernizacji ulegną instalacje. Końcowym etapem jest oczywiście wybudowanie pawilonu z przeznaczeniem dla szympansów i makaków japońskich o dwóch kondygnacjach nadziemnych wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz z wybiegami zewnętrznymi. Wybiegi mają być zabezpieczone stalową siatką.

Zoo Kraków: szympansy i makaki będą miały doskonałe warunki do życia

Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwowania zwierząt zimą i latem, przy zapewnieniu im doskonałych warunków życia. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką, które dodatkowo wpłyną na poprawę bezpieczeństwa odwiedzających.

Zoo Kraków: pawilon to nie jedyna inwestycja

Krakowski Ogród Zoologiczny jest również w trakcie innej inwestycji:

Jesienią rozpoczęła się w naszym ogrodzie realizacja innych nowych inwestycji: na wybiegu hipopotamów karłowatych, po rozbiórce starego schronu rozpocznie się budowa nowego obiektu dla tych zwierząt. Naprzeciwko wybiegu wielkich kotów powstanie dodatkowe wejście do ZOO

– czytamy w komunikacie.

Hipopotamy karłowate będą miały do dyspozycji basen wewnętrzny (w pawilonie) i zewnętrzny (na wybiegu) z możliwością podziału na dwie strefy w przypadku konieczności oddzielenia samca od samicy. Kondygnacja parteru będzie miała powierzchnię 183 mkw, powierzchnia wybiegów zewnętrznych – 528 mkw.

Kanał: Miasto Kraków

Źródło: Gazeta Krakowska

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.