Zapamiętaj!

 • Lizanie okolic intymnych przez psa to często naturalna forma dbania o higienę, ale nadmierne lizanie może być sygnałem problemu.
 • Możliwe przyczyny nadmiernego lizania to infekcje bakteryjne, grzybicze, alergie, stany zapalne oraz problemy emocjonalne jak stres i nuda.
 • Jeżeli objawy nie ustępują lub są niepokojące, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Dlaczego pies liże miejsce intymne? Czy to naturalne zachowanie?

Lizanie okolic intymnych to dla psa często naturalna forma dbania o higienę. Istotne jest jednak zauważenie różnicy pomiędzy rutynowym zachowaniem, a tym niepokojącym i nadmiernym.

Obserwuj swojego psa, szczególnie przed i po spacerach. Czy wącha te okolice innych psów? Czy zaczyna się lizać zaraz po powrocie z zewnątrz? Czasami psy używają lizania jako formy komunikacji z innymi psami, a nie tylko dla higieny. Jeśli jednak zauważyłeś, że pies bardzo często liże miejsce intymne, to warto zwrócić na to uwagę.

Naturalny instynkt

Pies, podobnie jak inne zwierzęta, instynktownie dba o swoje ciało. Jest to dla nich zupełnie naturalne zachowanie, szczególnie gdy brak im dostępu do wody lub są po prostu „samowystarczalne” w kwestii higieny. Psy nie mają rąk, więc język to ich główne narzędzie do czyszczenia siebie. Lizanie jest również często sposobem na usunięcie drobnych zanieczyszczeń czy resztek po jedzeniu. Dla wielu to po prostu typowy sposób utrzymania czystości.

Możliwe powody nadmiernego lizania

Jeśli jednak zauważysz, że pies cały czas liże miejsce intymne, to oznaka problemu! Te mogą być zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.  

Problemy fizyczne:

 • Infekcje: mogą występować w postaci infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub nawet pasożytniczej.
 • Podrażnienia: psy często mają alergie, które mogą powodować podrażnienia w okolicach intymnych. Sprawdź, czy nie ma czerwonych plam, wysypki czy obrzęków.
 • Stany zapalne: infekcje dróg moczowych, zapalenia gruczołów czy nawet problemy z prostatą u psów samców to również częsty problem.
 • Wydzieliny i inne defekty: jeśli zauważysz niepokojącą wydzielinę lub guzy, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem.

Problemy behawioralne:

 • Stres i nuda: psy czasem liżą się z nudów, stresu lub nawet z uwagi na problemy behawioralne.
 • Naśladownictwo: jeśli pies widzi, że inne psy w jego otoczeniu również się liżą, może zacząć naśladować to zachowanie.

Jeżeli pies cały czas liże miejsce intymne i nie możesz znaleźć dla tego logicznego wyjaśnienia, lepiej nie ryzykować. Odwiedziny u weterynarza są wtedy zdecydowanie wskazane.

Pies liże srom – możliwe przyczyny

Jeśli pies cały czas liże miejsce intymne, to w przypadku suk możliwych powodów takiego zachowania jest więcej.

Infekcja i dróg moczowych

Zakażenia bakteryjne są jednym z najczęstszych powodów, dla których pies liże swój srom. Infekcje mogą powodować duży dyskomfort i świąd. Zwykle towarzyszą im inne objawy, takie jak trudności w oddawaniu moczu.

Zmiany hormonalne u suk

Jeżeli masz sukę i zauważyłeś, że zaczyna ona więcej lizać swoje genitalia, może to być związane z jej cyklem hormonalnym. Ruja to czas, gdy suki mają zwiększoną potrzebę dbania o higienę narządów płciowych.

Problemy z gruczołami

Gruczoły w okolicach odbytu również mogą być powodem, dla którego pies liże miejsce intymne. Jeżeli są zapchane lub zainfekowane, pies może próbować je „oczyścić” właśnie poprzez lizanie.

Jak pomóc psu? Oględziny w domu

Pierwszym krokiem, który warto podjąć, jest dokładne zbadanie psa w znanym mu otoczeniu. W rękawiczkach jednorazowych i z dobrym oświetleniem obejrzyj okolice, które pies liże. Zwróć uwagę na wszelkie oznaki, które mogą wskazywać na źródło problemu: czy są tam rany, guzki, czerwone plamy albo inne zmiany chorobowe.

Spróbuj też zauważyć, czy pies ma trudności z chodzeniem lub siedzeniem, co mogłoby sugerować dyskomfort. Jeżeli którykolwiek z tych objawów jest obecny, zaleca się szybką wizytę u weterynarza.

Profesjonalne testy

Jeśli objawy nie ustępują albo w domu zauważyłeś coś niepokojącego, kolejnym krokiem jest wizyta u weterynarza. Specjalista przeprowadzi dodatkowe badania, które mogą obejmować procedury takie jak:

 • Badania moczu: sprawdzenie na obecność infekcji dróg moczowych lub kryształów moczowych.
 • Ultrasonografia: pozwala na zobaczenie wewnętrznych struktur i wykluczenie poważniejszych problemów, takich jak guzy.
 • Badania krwi: mogą ujawnić zapalenia, infekcje, problemy z wątrobą czy nerkami.
 • Testy alergiczne: mogą pomóc zidentyfikować konkretne alergeny, które wpływają na zdrowie psa.

Diagnoza jest kluczowa dla wyboru właściwego leczenia i nie należy jej zaniedbywać.

Pies cały czas liże miejsce intymne – podsumowanie

Jeśli zauważyłeś, że twój pies cały czas liże miejsce intymne, nie lekceważ tego zachowania. Choć to często część naturalnej psiej higieny, to nadmierne skupienie na tych okolicach może sygnalizować różnorodne problemy: od infekcji i alergii, po stres czy nudę. Odpowiednia diagnoza jest kluczowa i zwykle wymaga profesjonalnej opinii weterynarza. Badania takie jak testy moczu, ultrasonografia czy testy alergiczne mogą być niezbędne do postawienia dokładnej diagnozy i zaplanowania skutecznego leczenia. Nie ignoruj problemu, licząc, że minie!

Archiwum: wrzesień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.