Zapamiętaj!

  • Domowe sposoby na robaki u psa mogą być niewystarczające.
  • Właściciel powinien zadbać o profilaktykę.
  • W przypadku zakażenia pasożytami należy koniecznie odwiedzić weterynarza.
  • Pies powinien zostać odrobaczony przeznaczonymi do tego preparatami.

Domowe sposoby na robaki u psa – czy istnieją?

Pasożyty u psów nie są niczym niezwykłym ani rzadkim. Każdy właściciel czworonoga musi o tym pamiętać, starać się podjąć działania zapobiegawcze, a w razie konieczności przeprowadzić odrobaczanie. Wiele osób woli zastosować domowe sposoby na robaki u psa, niż od razu sięgać po silne środki od weterynarza. Próbują więc na własną rękę pozbyć się pasożytów. 

Jakie domowe sposoby na robaki u psa można wypróbować? Jedną z metod odrobaczania szczeniąt jest podawanie im mieszanki z mleka i czosnku. 20 g czosnku wystarczy zalać 200 ml ciepłego mleka, a następnie odstawić miksturę na ok. 12 godzin. Po tym czasie można zacząć podawać pupilowi środek. Jak dawkować? Wystarczy podać 3-4 łyżeczki preparatu, a po 12 godzinach powtórzyć zabieg. 

Skuteczna ma być również pasta przygotowana z utartych pestek dyni. Te należy wymieszać razem z cukrem. Preparat podaje się głównie przy podejrzeniu tasiemca. Po dwóch godzinach od zaaplikowania dyniowej past pies powinien wypić łyżeczkę oleju rycynowego. Dzięki tej prostej kuracji pasożyt powinien zostać wydalony z organizmu.  

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Domowe sposoby na robaki u psa mogą nie być skuteczne. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak skorzystać z pomocy weterynarza, który przepisze odpowiedni medykament. Właściciele czworonogów powinni pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka. Zamiast szukać domowych sposobów na robaki u psa lepiej zrobić wszystko, by zwierzak ich nie miał. Co możesz zrobić?

  • Wybieraj dobrej jakości, wartościową i dopasowaną do potrzeb pupila karmę;
  • pilnuj zwierzaka podczas spacerów – nie pozwól, by zjadał to, co znajdzie, wtykał nos we wszystko, co napotka po drodze; w tym celu zaopatrz się w odpowiedni kaganiec;
  • unikaj zabaw pupila z nieznanymi psami – mogą być chore;
  • odwiedzaj regularnie weterynarza, stosuj zalecane leki i suplementy;
  • reaguj natychmiast gdy zauważysz, że twój psiak może mieć problem z pasożytami.

Domowe sposoby na robaki u psa możesz potraktować jako leczenie pierwszego rzutu, na początku infekcji. Jeśli problem nie znika, udaj się do lekarza. Pamiętaj, że możesz sporo zrobić, by zapobiec zakażeniu pasożytami.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.