Zastanawiasz się, dlaczego twój pies liże podłogę? Powody mogą być różne, począwszy od nudy i złości na opiekunów, a skończywszy na groźnych chorobach organów wewnętrznych. Na pewno warto obserwować, czy nie ma innych niepokojących objawów. W wyjaśnieniu problemu pomoże ci nasz poradnik, a zatem czytaj dalej.

Przyjrzyj się zachowaniu swojego psa

Zanim zaczniesz martwić się jego zachowaniem, pomyśl, czy psiak robi to sporadycznie, czy bardzo często. Może na podłodze są resztki rozsypanych lub rozlanych pokarmów? Jeśli twój pupil poza tym zachowuje się normalnie, ma apetyt i ochotę do zabawy, to prawdopodobnie nic mu nie dolega. Może to świadczyć, że się nudzi albo jest to próba zwrócenia na siebie uwagi. Zawołaj go i pobaw się z nim. Jeśli to pomoże na krótko, a pies obsesyjnie liże podłogę, to być może jest chory albo ma zaburzenia behawioralne.

Dlaczego pies liże podłogę?

Jeśli pies liże podłogę, być może cierpi na schorzenia układu pokarmowego, takie jak zgaga, zatrucie pokarmowe, a nawet nowotwór trzustki. Poproś weterynarza o dokładne zbadanie zwierzęcia. Niektóre czworonogi reagują tak na:

  • silny stres;
  • zmianę otoczenia;
  • widok osoby, od której doznały przemocy.

Takie obsesyjne zachowania mają niekiedy psy zabrane ze schronisk lub uratowane z uwięzi. W tym przypadku może pomóc wizyta u behawiorysty.

Lizanie to jeden z psich instynktów. Suki liżą szczenięta, aby okazać im matczyne uczucie, a także dla zachowania higieny. Psy liżą swoich właścicieli, gdy się stęskniły albo dostały burę za złe zachowanie. Obwąchują i liżą innego psa, gdy lubią się i ufają sobie wzajemnie. Lizanie łap czy gryzienie ogona to niekiedy oznaka, że czują świąd lub mają tam ranki. Co robić, gdy pies liże podłogę? Częste wylizywanie podłogi najlepiej skonsultować z weterynarzem lub behawiorystą.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.