Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2024– kiedy jest?

Międzynarodowy Dzień Ptaków Wędrownych jest świętem obchodzonym corocznie od 2006 roku w drugi weekend maja. Święto zostało ustanowione przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wprowadzenie Światowego Dnia Ptaków Wędrownych wiązało się z wejściem w życie porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich ptaków wędrownych.

Fenomen ptaków wędrownych

Co roku miliony nieustraszonych ptaków wyruszają w niebezpieczną podróż pomiędzy kontynentami. To przedsięwzięcie niezwykle trudne, a w dzisiejszych czasach jest dodatkowo utrudnione rozbudową miast i infrastruktury energetycznej. Nadal jednak ptasi śmiałkowie wyruszają w podróż. Czy da się ją im ułatwić?

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych a ich ochrona

O czym warto pamiętać przy okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych? W większej skali najważniejsze jest:

  • odpowiednie planowanie energetyki wodnej, słonecznej, wiatrowej;
  • stosowanie przyjaznych środowisku metod rozbudowy. 

Jednocześnie należy też zadbać o ochronę środowiska naturalnego ptaków na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Jak możesz świętować Światowy Dzień Ptaków Wędrownych?

W Światowy Dzień Ptaków Wędrownych poznaj bliżej gatunki tych zwierząt. Możesz obejrzeć jeden z licznych i bardzo widowiskowych filmów dokumentalnych na ich temat. Po edukacyjnym seansie możesz wybrać się na popołudniowy spacer śladami ptasich siedlisk. Zabierz ze sobą worki na śmieci i lornetkę. Być może uda ci się spostrzec ptaki wędrowne odwiedzające Polskę, a przy okazji posprzątać ich tymczasowe domy!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)