Dzień Koali 2024 – kiedy jest?

Misie koala obchodzą swoje święto 3 maja. Dzień Koali to czas, w którym warto bliżej poznać te australijskie „misie” i ich potrzeby. Warto też skupić się na tym, co można zmienić w swoim codziennym życiu, by pomóc zagrożonym koalom i ich środowisku.

Jak dobrze znasz koale?

W Dzień Koali poznaj bliżej te urocze zwierzaki. 

  • Czy wiesz, że tak naprawdę nie jest to niedźwiedź, ale przedstawiciel rodziny koalowatych? Jego najbliższy krewny to wombat, a nie niedźwiedź. 
  • Koale mieszkają w lasach eukaliptusowych – to właśnie liście tych drzew stanowią ważny element ich diety. 
  • Ze względu na specyficzny charakter takiego odżywiania, koale śpią nawet do 20 godzin w ciągu dnia! 
  • Te zwierzaki prowadzą siedzący tryb życia. Schodzą z drzew właściwie tylko po to, by wspiąć się na kolejne.

W Dzień Dzikiej Koali pomóż chronić ich naturalne środowisko

Najbardziej znaną fundacją, która skupia się na wspieraniu i ochronie dzikich koali, jest australijska organizacja non-profit Koala Clancy. Jej głównym celem jest sadzenie drzew eukaliptusowych, by poszerzyć teren, na którym mogą żyć koale. 

W planie jest zasadzenie gęstych lasów w pobliżu australijskich rzek. Ma to stworzyć domy, cień, pożywienie i przyjemny chłód, z których skorzystają dziko żyjące koale. Drzewa sadzone są przez dzieci, młodzież i wolontariuszy. Z Polski możesz wspomóc tę fundację finansowo, nie tylko w Dzień Koali!

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)