Dzień Motyla Kapustnika 2024 – kiedy jest?

Dzień Motyla Kapustnika przypada na 30 czerwca. Co ciekawe, kapustnik to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich motyli. Jego charakterystyczny, delikatny wygląd różni go od innych gatunków. Biały, z pojedynczymi czarnymi plamkami – kiedyś był nieodłączną częścią polskiego ogrodnictwa. Dziś jest spotykany raczej tylko na dzikich terenach. Czy jego populacja jest zagrożona? Dlaczego właściwie wprowadzono Dzień Motyla Kapustnika?

Po co obchodzić Dzień Motyli Kapustników?

Ten piękny motyl jest raczej niedoceniany. Większość hodowców roślin traktuje go jako pasożyta. To miano jest po części usprawiedliwione. Jak sama nazwa tego gatunku wskazuje, motyl kapustnik chętnie żeruje na roślinach kapuścianych. W Polsce często stosuje się chemiczne substancje odstraszające i wybijające kapustniki, aby chronić uprawy.

Chroń populację kapustników

Stosowanie takich środków ochrony roślin sprawiło, że populacja tych motyli drastycznie spadła. W Dzień Motyla Kapustnika zadbaj o ochronę tego gatunku i równowagi w ekosystemie! Nie stosuj w ogrodzie chemicznych odstraszaczy owadów. Postaw na naturalne metody, np. wyciąg z:

  • rumianku;
  • ziemniaków;
  • wrotyczu;
  • pomidora.

Możesz też zasadzić szałwię. Pomoże ci też częste odchwaszczanie. To właśnie w chwastach najchętniej wylęga się kapustnik.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)