Wszystkie ceny podawane w większości cenników usług weterynaryjnych mają orientacyjny charakter – bez badania psa, kota lub innego pacjenta lekarz weterynarii nie jest w stanie stwierdzić, co dokładnie mu do lego i jakiego leczenia będzie potrzebować. Trzeba uwzględnić również charakter dolegliwości.

Ratowanie życia pupila w nagłym przypadku będzie dużo droższe od rutynowego odrobaczania czy szczepienia. Wiele zależy także od zewnętrznych czynników. Niby w dużych miastach wszystko jest droższe, ale w mniejszych miejscowościach jest mniej weterynarzy, którzy mogliby chcieć konkurować na ceny.

Wszystko drożeje, w tym usługi weterynaryjne. 2022 rok to rekordy inflacji w ćwierćwieczu

W październiku ceny ogółem wzrosły rok do roku o 17,9%. Szybkie szacunki za listopad 2022 w porównaniu z listopadem mówią o podwyżkach rzędu 17,4%. Jak na tym tle wyglądają ceny usług weterynaryjnych? Trudno to jednoznacznie ocenić. GUS nie wyodrębnia cenników weterynarzy w raportach z kategorii „Zdrowie”.

Jej waga we wskaźniku cen konsumpcyjnych to 5,69, co wynika z profilu wydatków i potrzeb Polaków z ostatnich 12 miesięcy. Ogółem, w całej kategorii, ceny urosły o 8,5%.

W przypadku realizacji świadczeń medycznych jest niestety gorzej. Ceny wszystkich usług lekarskich wzrosły w ciągu ostatniego roku o 17%. W niektórych komentarzach internauci zwracają uwagę, że niektóre usługi weterynaryjne są już nawet 2 razy droższe od cen wskazywanych w artykułach. Niektóre osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą być zmuszone wziąć pożyczkę na leczenie u weterynarza, by móc zapłacić w razie jakiegoś wypadku.

Usługi świadczone przez weterynarzy – przykładowe ceny i zestawienia cenników

Rozstrzał cenowy bywa naprawdę duży. Jeden z serwisów rankingowych stworzył ogólnopolski katalog, do którego „zapisało się” niespełna 2,5 tys. weterynarzy. Dane przekazane przez lecznice pokazują, że za sterylizację suki trzeba zapłacić od 270 do 2500 złotych. Ceny za wizyty domowe i gabinetowe kształtują się na poziomie 30–160 zł.

Poniżej wybrane zabiegi i ich koszty – jako pierwsze ceny orientacyjne z portalu weterynaryjnego, w drugiej kolejności aktualny cennik usług weterynaryjnych jednej z lecznic w województwie kujawsko-pomorskim:

 • badania krwi – 30–300 zł, 10–100 zł;
 • sterylizacja samicy – 200–500 zł, od 270 zł;
 • kastracja samca – 100–200 zł, w zależności od gatunku od 100–270 zł;
 • szczepienie przeciw wściekliźnie – 25–30 zł, 35 zł;
 • badanie USG – 70–150 zł, od 40–60 zł;
 • czipowanie zwierzaka – 50 zł, od 35 zł;
 • zdjęcie RTG – 50 zł, od 50 zł;
 • czyszczenie, polerowanie zębów – 150–200 zł, od 50–150 zł.

Ostateczną cenę usługi weterynaryjnej często poznajesz dopiero po zabiegu

Nie wszystkie szpitale, kliniki i lecznice dla zwierząt publikują ogólnodostępny cennik – niejednokrotnie wycena jest całkowicie indywidualna. Gatunek zwierzaka, wiek czy objawy, które skłoniły właściciela, by zabrać domowego pupila do lekarza, to jeszcze nie wszystko. Koszt wykonania poszczególnych procedur zabiegu może zależeć również od takich czynników, jak:

 • rozmiar i waga zwierzęcia;
 • miejsce świadczenia usług weterynaryjnych (wyjazdy są droższe od umówionych wizyt w gabinecie);
 • zakres badań niezbędnych do diagnozy;
 • wybrana lub konieczna metoda leczenia;
 • czas wizyty – podczas nocnych dyżurów ceny są wyższe;
 • zachowanie zwierzaka podczas wszystkich czynności.

Nie ma cennika w internecie, na stronie lecznicy? Aby poznać „widełki” obowiązujące u danego weterynarza, można spróbować uzyskać dokładną informację przez telefon lub formularz kontaktowy. Jednak nigdy nie wiesz, czego w danym momencie potrzebuje twój pies, kot, żółw, papuga… Dokładną cenę lekarz poda ci dopiero po zbadaniu zwierzaka. I wcale nie jest przesądzone, że będzie ostateczna.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.