To, ile kosztuje wykastrowanie królika, zależne jest od gabinetu, w jakim będzie przeprowadzany zabieg. Mimo wszystko nie jest to duży wydatek. Warto natomiast wykonać kastrację z punktu widzenia zdrowia samego pupila. Dlaczego tak jest? Ile kosztuje kastracja królika w gabinecie weterynarza? Sprawdź!

Kastracja królika – cena za zdrowie pupila

W przypadku zabiegu takiego jak kastracja królika cena odgrywa rolę drugorzędną. Sterylizację pupili zaleca się wykonać z zupełnie innych powodów. Przede wszystkim zdrowotnych! Zarówno samice, jak i samce cierpią na nowotwory narządów rodnych oraz jajników – to jeden z nielicznych nowotworów, u królików dość powszechny.

Zabieg kastracji pozwala uniknąć schorzeń narządów rodnych, a tym samym wydłuża życie. Pozwala też egzystować pupilom w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Drugim powodem, dla którego warto kastrować króliki, jest wyciszenie popędu. U zwierząt tych jest on bardzo duży. Dzięki temu łagodnieje – dużo łatwiej nawiązać im kontakt z człowiekiem czy innym królikiem.

Kastracja królika – koszt, który warto ponieść

Popęd seksualny królika to nie tylko problem pupila. Zarówno samce i jak i samice przed wykonaniem zabiegu wydalają bardzo wonne bobki i potrafią być agresywne, co nieraz może doprowadzić właściciela do frustracji. Dużo ciężej też nauczyć je podstaw higieny, w tym korzystania z kuwety. W obliczu tego to, ile kosztuje kastracja, przestaje mieć znaczenie.

Wreszcie, króliki to zwierzęta stadne – samotne popadają w apatię, dlatego też zaleca się adopcję parki. Silny popęd seksualny, a także liczne ruje sprawiają, że z jednej pary w ciągu roku możesz mieć kilkanaście królików.

Choć brzmi to uroczo, wiąże się niestety z dodatkowymi obowiązkami i kosztami, na które ciężko się przygotować. Jeśli obawiasz się tego, ile wydasz na kastrację królika – koszt odchowania miotu cię przerazi.

Ile kosztuje kastracja królika?

Nie planujesz rozmrażania królika i chcesz mieć uroczego pupila w domu? Czeka cię kastracja królika. Ile kosztuje ten zabieg? Jego cena nie jest wysoka – to przeważnie około 100-150 zł. Oczywiście, kwota ostateczna zależy zarówno od regionu Polski, jak i konkretnego gabinetu weterynaryjnego.

Warto jednak wybrać renomowanego lekarza weterynarii, bo źle przeprowadzony zabieg wiąże się z problemami zdrowotnymi. Jeśli masz wątpliwości, czy warto pozbawiać naturalnych instynktów królika, musisz wiedzieć, że w naturze jest to jego mechanizm obronny.

Z licznego potomstwa przeżywa zaledwie procent małych. W domu króliki nie mają naturalnych wrogów, zatem bardzo szybko stworzą duże stado. W obliczu konieczności jego utrzymania to, ile kosztuje kastracja królika, stanowi niewielki wydatek.

Sama ruja, a także poród nie należą u zwierząt do czynności pozbawionych ryzyka – może dojść do krwotoku, a małe króliki mogą urodzić się martwe. Zdecydowanie lepszym wyborem jest zapewnienie odpowiedniej opieki adoptowanej parce.

W tym pomoże zabieg kastracji. Poszukaj dobrego specjalisty i sprawdź, ile kosztuje kastracja królika w jego gabinecie. W ten sposób najlepiej zadbasz o swojego zajęczaka.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)