Dzień Orła obchodzony jest w różnych miejscach o różnych porach. Często ma wymiar militarny albo patriotyczny. Warto jednak w ten dzień pochylić się nad potrzebami i dobrostanem ptaków drapieżnych, potocznie nazywanych właśnie orłami.

Dzień Orła 2024 – kiedy jest?

dzień orła infografika

Nie sposób wskazać jeden dzień, który byłby światowym świętem orła. Jakie święta mogą być zatem określane mianem Dnia Orła? To majestatyczne zwierzę (np. jako symbol lub godło) jest widoczne podczas uroczystości w różnych częściach świata. Przybliżamy kilka świąt, które mają związek właśnie z orłem.

Dzień Orła i Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W Polsce Dzień Orła jest świętem tożsamym z Dniem Flagi. Przypada więc na 2 maja i ma charakter patriotyczny. Orzeł biały jest bowiem narodowym godłem Polski.

Amerykańskie Święto Orła

Święto Orła w Ameryce również związane jest z patriotyzmem. Bielik amerykański jest tam narodowym symbolem równości, wolności i siły. Amerykański Dzień Orła obchodzi się 20 czerwca.

Dzień Orła, czyli operacja wojenna „Atak Orła”

Adlertag, czyli Dzień Orła, ma też znaczenie historyczne. Był to pierwszy dzień Unternehmen Adlerangriff – Ataku Orła. Była to nazistowska operacja podczas II wojny światowej, której celem było zniszczenie RAF, czyli brytyjskich sił powietrznych. Historyczny Dzień Orła to 13 sierpnia 1940 roku.

Światowy Dzień Orłów

W tym wirze historii i polityki nie wolno zapominać o samych zwierzętach – o ich dzikiej naturze i konieczności ochrony. Międzynarodowy Dzień Orłów przypada na 18 marca. Obchodzone jest także osobne Święto Ochrony Orłów (10 stycznia).

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)