Dzień Lwa 2024 – kiedy jest?

Światowy Dzień Lwa przypada na datę 10 sierpnia, a pierwszy raz był obchodzony w 2013 roku. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Big Cat Rescue oraz National Geographic. Ten dziki kot należy do tzw. Wielkiej Piątki, czyli garstki najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki. Lew to drugi największy kot świata, który ustępuje tylko tygrysowi. Co ciekawe, lwy to jedyne koty, które z natury żyją w stadzie. O czym pamiętać w Dzień Lwa?

Co zagraża lwom? Pamiętaj o tym w Dzień Lwa!

Co zagraża lwom? Pamiętaj o tym w Dzień Lwa!

Gdy myślisz o lwach, być może widzisz oczami wyobraźni sielską wizję Afryki z „Króla Lwa”. Jednak w rzeczywistości lwy są przyzwyczajone do ciągłej walki między sobą o utrzymanie swojej pozycji w hierarchii stada. Nie mają naturalnych wrogów wśród innych gatunków – oprócz człowieka. Populacja lwów ciągle maleje. Przyczyny to:

  • kłusownictwo;
  • budowa dróg i miast;
  • wybijanie pożywienia lwów;
  • niszczenie ich środowiska naturalnego.

W Dzień Lwa staraj się uwrażliwiać inne osoby na ten problem. Być może zwiększenie społecznej świadomości nawet tu, w Polsce, przyniesie szersze rezultaty.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)