Dzień Królika 2024 – kiedy jest?

Międzynarodowy Dzień Królika obchodzimy 25 września. Pierwsze takie święto odbyło się w czwartą sobotę września w 1988 roku w Wielkiej Brytanii. Z czasem rozprzestrzeniło się na cały świat. Dlaczego warto je obchodzić?

Dlaczego warto świętować Dzień Królika?

Króliki są praktycznie bezbronne wobec każdego drapieżnika – szczególnie człowieka. To zwierzęta powszechnie hodowane dla mięsa, futra i do laboratoryjnych testów. Często przetrzymywane są w okropnych warunkach (nawet te sprzedawane w sklepach zoologicznych). W Dzień Królika liczne akcje uwrażliwiają na te praktyki, którym trzeba położyć kres.

Królicze ciekawostki

Królicze ciekawostki dzień królika
  • Króliki domowe wywodzą się z gatunków zamieszkujących północną Afrykę i Półwysep Iberyjski.
  • Te zwierzaki zdobyły sobie sympatię ludzi swoim uroczym wyglądem – znajdziesz je chociażby w „Kubusiu Puchatku”, „Alicji w Krainie Czarów” czy „Piotrusiu Króliku”.
  • Są to zwierzęta typowo stadne, dlatego jeśli myślisz o adopcji – najlepiej od razu przygarnąć dwa! Pomyśl o tym w Dzień Królika.
  • Marchewka nie powinna być głównym pożywieniem królików – około 80% ich diety powinno stanowić świeże, zielone siano.
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)