Antoni Gucwiński wraz z żoną Hanną byli gospodarzami popularnego programu telewizyjnego emitowanego w TVP w latach 1971-2002.

Antoni Gucwiński nie żyje. Prezydent Wrocławia: „uczył nas wrażliwości wobec naszych braci mniejszych

O śmierci Antoniego Gucwińskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych napisał prezydent Wrocławia:

Przykry dzień we Wrocławiu. Zmarł Antoni Gucwiński – wieloletni legendarny dyrektor ZOO Wrocław. Przez lata program „Z kamerą wśród zwierząt”, który prowadził wraz żoną uczył nas wrażliwości wobec naszych „braci mniejszych”. Będzie nam go ogromnie brakować

– tak brzmi treść postu autorstwa Jacka Sutryka.

Antoni Gucwiński nie żyje: kim był

Antoni Gucwiński urodził się 24 sierpnia 1932 r. w Porębie Małej, osiedlu Nowego Sącza. W 1957 r. ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Krakowie zdobywając tytuł inżyniera zootechniki. W tym samym roku rozpoczął pracę we wrocławskim zoo. W 1958 r. zaczął studia na kierunku weterynaria na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na której w 1967 roku doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej. W 2001 roku otrzymał doktorat honoris causa tejże uczelni. W latach 1966-2006 pełnił funkcję dyrektora Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.

Gucwiński był autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz książek. Z żoną Hanną Gucwińską, którą poślubił w 1958 roku, tworzył liczne programy o zwierzętach dla Telewizji Polskiej. Najpopularniejszym z nich był „Z kamera wśród zwierząt”, który w latach 1971-2002 doczekał się ponad 750 odcinków.

Antoni Gucwiński był laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Otrzymał m. in. Złoty Krzyż Zasługi (1983), nagrodę Wiktora dla osobowości telewizyjnej (1986 i 1988), Medal Włoskiej Akademii Nauk (1987), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz Order Uśmiechu (2003).

Źródło: RMF FM
Źródło zdj. głównego: Wikipedia

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.