Kastracja zwierząt bezdomnych jest realizowana przez większość gmin w ramach schronisk i punktów przetrzymań. Części opiekunów nie stać jednak na przeprowadzenie zabiegu w ramach domowego budżetu. To naraża psy i koty na choroby, a jednocześnie może wpływać na zwiększanie bezdomności obu gatunków w Polsce. Tutaj właśnie pomocna ma być Akcja Kastracja!

kastracja kotów infografika

Akcja Kastracja! – pomoc dla zwierząt właścicielskich

Niewiele gmin w Polsce realizuje program bezpłatnej czy częściowo współfinansowanej kastracji psów i kotów, które mają już opiekunów prawnych. W przypadku osób starszych czy żyjących na granicy ubóstwa taka pomoc bywa nieoceniona. Nie tylko zapobiega nieplanowemu mnożeniu zwierząt, ale również chroni je przed niektórymi groźnymi chorobami, np. ropomaciczem czy nowotworami. To może pomóc zaoszczędzić duże sumy, wydawane potem na leczenie tych zwierząt.

W ramach Akcji Kastracja! fundacja ZWIERZ poszukuje gmin, które chcą rozpocząć współpracę. Do każdych 5000 zł zaoferowanych przez gminę na program kastracji zwierząt właścicielskich organizacja dokłada drugie tyle. W ten sposób pula środków jest wysoka, a to oznacza więcej wykonanych zabiegów.

Akcja Kastracja! również dla kotów wolnożyjących

Program pomocy w kastracjach dotyczy również kotów wolnożyjących, które są objęte opieką prawną w każdej z gmin. Wiele działań planowanych przez jednostki terytorialne nie dotyczy jednak kastracji, a po prostu lokalizacji zwierząt i ich dokarmiania, a także leczenia w miarę potrzeb. W tym przypadku akcja objęłaby również koty wolnożyjące.

Akcja Kastracja! – jak możesz pomóc?

Do 10 września został przedłużony nabór dla organizacji prozwierzęcych i osób prywatnych, które chcą pośredniczyć w rozmowach z gminami, a potem realizacji projektów na ich terenie. Zgłaszać można się przez stronę akcjakastracja.org. Tam również znajduje się formularz dla gmin. W ich przypadku nabór do Akcji Kastracja! trwa do 31 października.

ZWIERZ akcja kastracja 2022

Akcja Kastracja! to szansa na szerzenie idei odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami domowymi. Może być pomocna dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na kastrację psa czy kota.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.