Najwyższe ceny na licytacji – po 450 tys. euro – osiągnęły dwa konie ze stadniny w Michałowie: gniady ogier Equator oraz siwa klacz Emandorissa.

Pride of Poland: Organizatorzy zadowoleni z wyników

Uzbierana suma usatysfakcjonowała inicjatorów wydarzenia o czym powiedział po aukcji Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, głównego organizatora imprezy:

„Jestem zadowolony z tego wyniku, bo się obawiałem przed aukcją. To było wróżenie z fusów. 1,6 mln euro to jest bardzo dobry wynik, to jest ponad 7 mln zł. Stadnina w Michałowie dzisiaj zarobiła ponad milion euro”.

Wynik tym bardziej zachwyca, gdyż stadniny w Janowie Podlaskim i Michałowie mają w ostatnim okresie poważne problemy finansowe.

Pride of Poland: Rekordowa aukcja wynosiła 450 tys. euro

W sumie licytowano 16 koni arabskich czystej krwi – 13 klaczy i 3 ogiery – w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Rekord pojedynczej aukcji wyniósł 450 tys. euro. Obie aukcje dotyczyły koni ze stadniny w Michałowie. Chodzi o 11-letniego gniadego ogiera o imieniu Equator oraz siwą 9-letnią klacz Emandorissa. Nabywcy pochodzili z Arabii Saudyjskiej oraz Kataru. Za 250 tys. euro natomiast sprzedano klacz Brodnicę ze stadniny w Janowie Podlaskim.

Chalimoniuk poinformował, że tegoroczna aukcja przyniosła też rekordową liczbę kupujących. Kupcy pochodzili z 29 krajów, m.in. Belgii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Szwajcarii, Holandii. W sumie było to ok. 50 osób.

To jednak nie koniec przedsięwzięcia. W poniedziałek 16 sierpnia w Janowie Podlaskim odbędzie się jeszcze Letnia Aukcja Koni Arabskich Summer Sale, na którą wystawionych zostanie 19 koni – 16 klaczy i trzy ogiery.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.