Nadleśniczy Tomasz Kalembkiewicz poinformował, że bielik znajduje się pod obserwacją w azylu dla dzikich zwierząt niedaleko Szczecina. Jest stan poprawia się.

Lubuskie: Bielik urodził się w tym roku

Młody bielik wykluł się w tegorocznym sezonie lęgowym. Zaobrączkowano go w maju. Ptak został odnaleziony przez podleśniczą z Łośna ok. cztery kilometry od swojego gniazda. Zwierzę zostało złapane, a następnie przewiezione do nadleśnictwa, gdzie zostało nakarmione i napojone. Relacjonuje Tomasz Kalembkiewicz:

„W uzgodnieniu z RDOŚ, ptak został przewieziony do azylu Dzika Ostoja w Wielgowie, pod Szczecinem. Tutaj pod fachową opieką będzie wracał do sił. Jeżeli rehabilitacja powiedzie się, młody bielik powróci na wolność w miejscu, gdzie został znaleziony”.

Lubuskie: Ponad 100 par bielików w całym województwie

W całym województwie lubuskim stacjonuje obecnie ponad 100 par bielików. Tak wynika z raportu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. To pięciokrotnie więcej niż w latach 80. ubiegłego stulecia. Ptaki znajdują się pod ścisłą opieką przyrodników z RDOŚ i lubuskich leśników. Wokół ich gniazd są tworzone specjalne strefy ochronne. W całym Nadleśnictwie Kłodawa znajduje się w sumie 11 gniazd bielików. Tamtejsze lasy mieszane i dużo jezior są dla nich przyjaznym środowiskiem.

Bieliki należą do największych ptaków drapieżnych w Polsce. Zwierzęta należą do rodziny jastrzębiowatych. Ich głównym pokarmem są ryby. Polują również na inne chore lub osłabione zwierzęta pełniąc funkcje sanitarne w środowisku.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.