Z informacji podanych przez Newsweek wynika, że szczepionka została zatwierdzona przez Departament Rolnictwa USA.

USA: Zoo zaszczepi zwierzęta. Lek różni się od tego podawany ludziom

Na taki krok zdecydowało się Zoo Audubon w Nowym Orleanie, który należy do najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w całych Stanach Zjednoczonych. Szczepionkę otrzymały już naczelne. Następne w kolejce znajdują się koty i łasicowate, a także inne zwierzęta mięsożerne jak borsuki, wydry, łasice, fretki, rosomaki i norki. Zoo uwzględniło wszelkie ssaki, które mogą złapać lub rozprzestrzenić koronawirusa. Warto podkreślić, że preparat podawany zwierzętom nie jest taki sam, jak w przypadku ludzi o czym mówi Bob MacLean, starszy weterynarz w Audubon Zoo:

„To nie jest ta sama szczepionka, która została zatwierdzona dla ludzi. To szczepionka z inną technologią opracowaną dla zwierząt”.

Dla zwierząt szczepienie nie jest czymś wyjątkowym. MacLean wspomina, że mieszkańcy zoo są szczepione m.in. przeciw wściekliźnie, wirusowi zachodniego Nilu czy nosówce. Jak zaznacza sam pracownik taka decyzja była konieczna, bowiem zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt jest dla nich najważniejsze. Weterynarz powiedział również, że do tej pory nie wykryto żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w zoo w Audobon.

USA: Zoo zaszczepi zwierzęta. Zoetis ma już opracowaną szczepionkę dla nich

W rozmowie z dziennikarzami zoo powiedziało, że szczepionka dla zwierząt przeciwko Covid-19 jest opracowywana od dłuższego czasu. Amerykańska firma farmaceutyczna Zoetis Inc. przygotowała już nawet własny preparat dla domowych pupili. Wszystko to z powodu pewnego psa z Hongkongu, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

„Chociaż nie ma żadnych długoterminowych badań, odkąd wirus pojawił się mniej niż dwa lata temu, badania rozwojowe przeprowadzone przez Zoetis wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i jest skuteczna w zwiększaniu odpowiedzi immunologicznej u zwierząt” – powiedział MacLean.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.