22 maja odbędzie Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności. W związku z tym dzisiaj we Wrocławiu wystartowała kampania „Dzikie w mieście”. Celem akcji jest promowanie praktyk mających wspierać dzikie zwierzęta w mieście oraz poszerzanie wiedzy na temat zachowania się w sytuacji gdy staniemy „oko w oko” z lisem, wilkiem, sarną czy dzikiem. Pomóc w tym mają zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, podczas których eksperci odpowiedzą na wszelkie pytania.

W piątek rozpoczęła się kampania „Dzikie w mieście”. Projekt jest realizowany wspólnie przez wrocławski Urząd Miasta oraz ogród zoologiczny. Ideą przedsięwzięcia jest pomoc dzikim zwierzętom, które można spotkać na ulicach coraz częściej. Kampania nie jest skierowana wyłącznie w stronę zwierząt, ale również do ludzi o czym mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW:

„Nasza kampania to odpowiedź na pytania, obawy i wątpliwości mieszkańców. Łączymy siły z zoo, by jednym głosem zachęcić do życia w mieście w zgodzie z dzikimi. Ich obecność na terenach zurbanizowanych nie jest niczym nowym. W ramach kampanii podpowiemy również, jak można pomagać im w przypadkach, gdy są ranne i cierpią”.

Dzikich zwierząt z każdym rokiem przybywa

Obecność dzikich zwierząt na terenie miasta nie jest niczym szczególnym. Niepokoi jednak skala tego procederu. W samym Wrocławiu w poprzednim roku zanotowano prawie 1000 interwencji z ich udziałem. To o 40% więcej niż miało to miejsce w 2019 roku. O pomoc apeluje Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW:

„Miasto jest pełne zagrożeń dla dzikich zwierząt. Zwierzę w mieście może ucierpieć – na przykład wpadając pod samochód. Zgłaszajmy sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim w mieście – dajmy mu odejść i nie wchodźmy sobie w drogę”.

Wydział Środowiska i Rolnictwa uruchomiło całodobową infolinię ds. dzikich zwierząt. Zgłoszenia można kierować pod numer telefonu 71 770 22 22.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.