Niemcy od przyszłego roku wprowadzają zakaz zabijania męskich kurcząt zaraz po przyjściu na świat. Do dziś każdego roku w ten sposób życie traci nawet 40 milionów zwierząt!

Koniec okrutnego procederu

Powodem, dla którego do tej pory był stosowany taki proceder, jest mała ilość mięsa, jaką można pozyskać z męskich kurczaków. Samce nie mogą też składać jaj. Trzeba było wielu lat debat i apeli, aby w końcu 20 maja tego roku niemiecki Bundestag przyjął ustawę, która zakończy ten proceder.

Jak informuje serwis internetowy dw.com, ustawa będzie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Minister rolnictwa Julia Koleckner mówiła w trakcie debaty w Bundestagu o „kamieniu milowym dla dobrostanu zwierząt”.

Poinformowała ona również, że branża otrzyma możliwość „pogodzenia dobrostanu zwierząt z ekonomią”. Od 2024 roku wprowadzone mają zostać metody, które pozwolą już w jaju określić, które z ptaków będą płci męskiej. Te mają się w ogóle nie wykluwać.

Organizacje prozwierzęce są nastawione krytycznie

Nie brakuje jednak krytyki zmian. Zdaniem Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Zwierząt, zakaz jest wprowadzony zbyt późno i zbyt słaby. Prezes Thomas Schroeder stwierdził, że konieczne jest zakończenie cierpienia kur niosek, które traktowane są jako maszyny do produkowania jaj.

Krytyczny wobec zmiany prawa jest też Foodwach, który podkreśla, że nie kończy to cierpienia w kurnikach. Dyrektor strategii organizacji Matthias Wolfschmidt stwierdził, że wiele jaj znoszonych jest przez chore i cierpiące kury. Dodał:

[…] to nieszczęście skończy się tylko wtedy, gdy stosowane będą bardziej wytrzymałe rasy kur i jasne wymogi prawne, które zagwarantują, że zwierzęta nie będą masowo chorować i cierpieć.

za: dw.com/pl

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.