Niezwykłe odkrycie miało miejsce w pewnym budynku mieszkalnym w miejscowości Łazy, na obrzeżach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na strychu odkryto kolonię nocka orzęsionego. To zagrożony gatunek nietoperza, który jest jednym z najrzadszych gatunków nietoperzy w naszym kraju.

Zwierzęta polubiły strych jednego z domów

Jak czytamy, budynek ten jest siedliskiem nietoperzy już od 15 lat. Jego właściciele zaobserwowali, jak nietoperze przyleciały po raz kolejny z zimowisk. Najpewniej znajdują się one w jednej z pobliskich jaskiń. Nietoperze gromadziły się na ścianie domu i czekały na otwarcie okienka wlotowego na strych.

Zwierzęta te stanowiły jednak pewien problem dla mieszkających w domu ludzi. Ich guano mogło uszkodzić położoną na strychu wełnę mineralną. Nietoperze zignorowały zupełnie wywieszone dla nich budki lęgowe. Okazuje się, że zwierzęta te nie korzystają z takich schronień.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy pomoże mieszkańcom i zwierzętom

Właściciele pozwolili nietoperzom ponownie zamieszkać na strychu domu, jednak skontaktowali się też z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Nietoperzy i przesłali zdjęcia. Eksperci nie mieli problemu z szybkim zidentyfikowaniem gatunku.

Teraz mają zostać pozyskane fundusze na zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem nietoperzy. Chodzi między innymi o zbudowanie podestu do gromadzenia guana, a także przegrody, która oddzieli część strychu, którą zajęły nietoperze.

Gatunek ten jest na tyle rzadki, że chroni go nie tylko polskie prawo, ale i Konwencja Berneńska oraz Konwencja Bońska. To jeden z ośmiu gatunków nietoperzy, dla których ochrony wyznaczony jest obszar Natura 2000.

Za: naukawpolsce.pap.pl

Źródło zdjęcia: Rémi Bigonneau via Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Nocek_orz%C4%99siony#/media/Plik:Myotis_emarginatus.jpg, CC BY 3.0

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.