Parlament w Ukrainie przyjął nowe regulacje dotyczące ostrzejszych kar dla osób stosujących przemoc wobec zwierząt. Przepisy obejmują m.in. zakaz żebrania ze zwierzętami oraz zabijania bezdomnych psów i kotów w celu regulowania ich populacji.

Według ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, ustawa zakazuje bicia, zabijania (dowiedz się, ile w Polsce grozi za zabicie psa na stronie: https://prawoteka.pl/ile-grozi-za-zabicie-psa), trucia czy okaleczania zwierząt domowych, a także darowania ich w charakterze prezentów czy nagród. Zakaz dotyczy również tresowania w sposób, który zagraża życiu i zdrowiu zwierzęcia.

Ponadto zabronione są takie procedery jak: żebranie ze zwierzętami, przetrzymywanie stworzeń w domach, jak również w lokalach gastronomicznych, hotelach, klubach itp. Zabroniono też wykorzystywania dzikich zwierząt podczas sesji fotograficznych (nie uwzględniając parków zoologicznych, delfinariów i cyrków).

Nowo wprowadzone dyrektywy nie tylko zaostrzają odpowiedzialność administracyjną i karną, ale także umożliwiają zarekwirowanie zwierzęcia. Kontrolę nad przestrzeganiem regulacji ma sprawować policja.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Damian Konkel

Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Pasjonat sportu i motoryzacji, jednak spokój i ukojenie przynoszą mu zwierzęta. Wielbiciel przede wszystkim psów oraz… szympansów, które odwiedza w pierwszej kolejności podczas wizyt w ZOO.