Projekt „Weterynarze dla ukraińskich zwierząt” zakłada pomoc w leczeniu i profilaktyce zwierząt z Ukrainy, które przekroczyły granicę ze swoimi opiekunami. Dzięki temu nie tylko więcej osób zdecyduje się zabrać psy, koty, a nawet konie z Ukrainy, ale również łatwiej będzie rodzinom wyjechać do kraju docelowego. Zwłaszcza gdy obowiązują w nim nadal zaostrzone przepisy wwozu zwierząt.

„Weterynarze dla ukraińskich zwierząt” – o akcji

weterynarze dla ukraińskich zwierząt kot i wolontariusze

Akcja „Weterynarze dla ukraińskich zwierząt” została zapoczątkowana przez Humane Society International we współpracy z Europejską Federacją Lekarzy Weterynarii i Federacją Europejskich Stowarzyszeń Weterynaryjnych Zwierząt Towarzyszących. Obejmuje wszystkie kraje, w których powyższe organizacje mają swoich członków. Jest w pełni finansowana ze środków organizatorów.

Jakie zabiegi weterynaryjne wchodzą zakres akcji?

W ramach udzielanej pomocy wystarczy zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego, który bierze udział w akcji. Tam zwierzęta z Ukrainy w liczbie maksymalnie pięciu otrzymają pomoc weterynaryjną. Jak przekonuje Rens van Dobbenburgh, prezydent Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii, mowa o opiece w nagłych wypadkach, długoterminowym leczeniu, a także kontrolach stanu zdrowia. Refundacja obejmuje koszty do 250 euro.

Zwierzęta z Ukrainy i ich rodziny potrzebują wsparcia

Akcja „Weterynarze dla ukraińskich zwierząt” ma na celu wyeliminowanie ewentualnych barier w dostępie do opieki weterynaryjnej w obcym kraju. Jak przekonuje Iza Głażewska, dyrektorka polskiego oddziału HSI Europe, jest to również wsparcie dla rodzin tych zwierząt, które nie będą czuły się zmuszone do zostawiania swoich przyjaciół na obszarach objętych wojną. Organizatorzy apelują również do lekarzy weterynarii o oferowane zniżek na leczenie zwierząt z Ukrainy. 

Darmowa opieka weterynaryjna dla zwierząt z Ukrainy

weterynarze dla ukraińskich zwierząt pies z wolontariuszami

W Unii Europejskiej nadal brakuje jednolitej polityki związanej z przekraczaniem granic przez zwierzęta z Ukrainy. Pomimo apeli Komisji Europejskiej o złagodzenie wymogów nie wszystkie kraje zdecydowały się to zrobić. I choć w przynajmniej 13 państwach procedury zostały ułatwione lub zniesione, nadal brakuje opieki weterynaryjnej dla zwierząt chorych, straumatyzowanych czy wycieńczonych wielodniową podróżą. Tutaj pomocą ma być właśnie program „Weterynarze dla ukraińskich zwierząt”. 

Jak zgłosić lecznicę?

Polskie lecznice dla zwierząt również mogą wziąć udział w akcji „Weterynarze dla ukraińskich zwierząt”. Wystarczy zarejestrować się na stronie vetsforukraine.com przez zakładkę „Apply Now”. Tam również znajdują się szczegółowe informacje związane z przebiegiem akcji. Potrwa ona do 21 maja 2022 roku.

Zwierzęta z Ukrainy często potrzebują nie tylko szczepienia przeciwko wściekliźnie i chipowania, którego koszty pokrywa państwo polskie, ale i innych zabiegów. Dzięki tej akcji polscy weterynarze mogą udzielać pomocy bez nadmiernego obciążenia finansowego.

Źródło: informacja prasowa

Zdjęcia: Fot. Beata Zawrzel/HSUS

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.